smahu správy

SLOVENSKÁ BRÁNA UKRAJINE: Memorandá pre Ubľu, Belú n/Cir., Rovné a Chlmec

UBĽA. V slovensko-ukrajinskom pohraničnom území sa v sobotu 18. mája uskutočnil práve 18. ročník medzinárodného stretnutia dvoch susedných štátov Slovenska a Ukrajiny. DEŇ PRIATEĽSTVA – Deň dobrosusedstva 2019 podporil vzťahy susediacich krajín i spoločné projekty na najbližšie obdobie.

Cieľom každoročného medzinárodného podujatia je vytváranie priaznivého prostredia, posilňovanie partnerských vzťahov i rozvoj cezhraničnej spolupráce slovenských a ukrajinských subjektov na rôznych úrovniach i v rôznych oblastiach. Tento rok bol hlavným organizátorom stretnutia Prešovský samosprávny kraj (PSK), ktorý spolupracuje s Košickým samosprávnym krajom (KSK), Zakarpatskou oblastnou štátnou administráciou a Zakarpatskou oblastnou radou.
Na Dni priateľstva 2019 sa zúčastnili Jeho Excelencia, Jurij Muška, (veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku), Ján Figeľ (osobitný vyslanec EÚ pre presadzovanie náboženského vyznania alebo presvedčenia mimo EÚ), Stanislav Obický (honorárny konzul Ukrajiny na Slovensku), zástupcovia generálneho konzulátu SR v Užhorode, poslanci NR SR, Viktor Mikulin (zástupca gubernátora Zakarpatskej oblastnej administratívy), Mychail Rivis (predseda Zakarpatskej oblastnej rady), Rastislav Trnka (predseda KSK), Milan Majerský (predseda PSK), podpredsedovia PSK, poslanci krajských zastupiteľstiev, Daniela Galandová (primátorka Sniny), Cyril Hirjak (predseda ZMO región Humenné) a iní. „Keď v peknom kraji žijú dobrí ľudia, je to rozhodujúce pre budúcnosť. Spomínam, ako sme v roku 2002 začínali naše spoločné stretnutia na štátnej hranici, naša vláda často iba lietala do Kyjeva, vzťahy boli skôr formálne. Keď Slovensko pred pätnástimi rokmi zavŕšilo svoj vstup do Európskej únie, prijímalo aj neľahké rozhodnutia. Jedným z nich bol aj vízový režim, aby sme boli v zhode s vtedajšími členmi Európskej únie. Ukrajinci to však brali ako ostré, tvrdé opatrenie voči nim. Ako vtedajší hlavný vyjednávač som sa snažil vysvetliť, že ak Slovensko svoju cestu zvládne, aj Ukrajina má šancu. Aj preto sa začali v roku 2002 spoločné stretnutia, aby aj tu bola Európa – nielen geograficky, ale aj hospodársky, kultúrne s perspektívou rozvoja regiónov. Aby východ Slovenska nebol chudobný ani ďaleký. Dni priateľstva majú „18“, čo je vek zrelosti, verím, že vzťahy sa ešte viac rozvinú, na úrovni nielen štátnej, ale aj regionálnej, miestnej, aby pre ľudí na východe Slovenska a západe Ukrajiny bolo jasné, že toto je domov, ktorý sa oplatí rozvíjať a netreba z neho utekať. Prajem rozvoj nezávislej Ukrajine i Slovensku v spoločnej Európe,“ podotkol Ján Figeľ.
Budovanie vzájomného partnerstva aj tento rok spečatil Protokol o spolupráci na nasledujúcich 12 mesiacov (máj 2019 – máj 2020), ktorý na stretnutí podpísali zástupcovia oboch krajín V. Mikulin, M. Rivis a M. Majerský, R. Trnka. Dokument zahŕňa aktivity v oblastiach regionálneho rozvoja, vzdelávania, kultúry a cestovného ruchu, sociálnych služieb či životného prostredia. „Na dobré susedské, priateľské vzťahy musia byť minimálne dvaja. Slováci a Ukrajinci sú intenzívne prepojení v oblasti štúdia, práce, ale aj činnosti na úrovni samosprávy. Okrem nášho protokolu na ďalších dvanásť mesiacov podpíšu partnerské dohody aj starostovia obcí zo Slovenska a Ukrajiny. Som presvedčený, že Slovensko je bránou pre Ukrajinu do Európskej únie. Ukrajina, patrí do spoločenstva európskych štruktúr, i keď je v súčasnosti zranená vojnou, sme pripravení jej pomáhať a túto bránu im otvárať. Aj dnešok je výrazným prejavom priateľstva a dobrých susedských vzťahov,“ konštatoval Milan Majerský, župan PSK.
Memorandá o spolupráci podpísali aj obce z oboch strán hraníc. Z Prešovského kraja a Zakarpatskej oblasti Ukrajiny to boli: Ubľa (Nadežda Sirková) – Kostryno (I. Stankovych Seheda), Belá n/Cir. (Ján Vajda) – Tunija Pasika (J. Šikula), Rovné (Jozef Baláž) – Zabriď (V.V. Herzanyč) a Chlmec (Cyril Hirjak) – Viľšinky (I.I.Cibun). Z Košického samosprávneho kraja sa na spoločných projektoch s ukrajinskou stranou dohodli prihraničné obce Úbrež – Dubrivka a Záhor – Tarnivci. „Som veľmi rada, že po sedemnástich rokoch, keď sme sa stretávali na hraničnom priechode sa aktuálny ročník konal priamo v obci Ubľa. Prístup má široká verejnosť, prezentovať sa môže Prešovský i Košický samosprávny kraj. Vážim si našu organizátorskú pozíciu, že sa naša obec stala stredobodom podpísania dohôd o spolupráci Slovenska a Ukrajiny. Obec Ubľa podpísala dohodu s obcou Kostryno, obe strany máme spoločný záujem o udržaní kultúry Rusínov a Ukrajincov. Organizujú nádherný festival a práve cez kultúru by sme sa chceli dostať ďalej aj prostredníctvom ďalších spoločných projektov,“ konštatovala Nadežda Sirková.
Príkladom doterajšej spolupráce a priateľských kontaktov medzi ukrajinskými regiónmi a Prešovským samosprávnym krajom je vybudovanie infraštruktúry v Parkoch tmavej oblohy na Kolonici a Užhorode a rovnako aj tradičné podujatia Dni rusínskych zvykov a tradícií v Kamienke, Slávnosti Rusínov pod hradom Ľubovňa, Rusínska vatra v Malom Lipníku či výstava Karpatská kraslica v Humennom. Medzi tradičné podujatia v Košickom samosprávnom kraji patria napríklad Podhoroďské slávnosti či festival domovov sociálnych služieb Most úsmevov. V minulosti sa vďaka dobrej spolupráci s Ukrajinou podarilo zrealizovať projekty zamerané na rehabilitáciu detí bez rodičovskej opatery aj na budovanie cykloturistickej infraštruktúry.
Aj keď sa udial už 18. ročník, prvýkrát bolo podujatie viac otvorené verejnosti. Jeho súčasťou sa stali prezentácie remesiel, trh tradičných výrobkov prihraničných regiónov i atrakcie pre deti. Prítomní si užili aj kultúrny program, v ktorom vystúpili FS Makovica, FS Železiar a súbory z Ukrajiny.
(mšk, dj)

redakcia | 12. 7. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 331x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou