smahu správy

Primátor O. Brendza o výjazdovom rokovaní Vlády SR v meste Stropkov

obrazokČerešničkou na torte, ktorú prinieslo utorkové výjazdové rokovanie Vlády SR v Stropkove, je rozhodnutie o obchvate Stropkova.

„Toto je pečať, o ktorej sme rozprávali. Je to strategické rozhodnutie, investícia a akcia storočia,“ povedal odvážne a smelo primátor mesta Stropkov O. Brendza a dodal, že na obchvate Stropkova začalo vedenie mesta so svojim tímom pracovať v januári 2015. „Výsledkom je, že teraz máme právoplatné územné rozhodnutie a že máme harmonogram prác. Už tohto roku sa začne s majetkovo-právnym vysporiadaním a budúci rok sa v tom bude pokračovať. Toto sú reálne kroky. To, prečo sa to nerobilo v predchádzajúcom období neriešim. Pred nami je cieľ, aby sa to posunulo ďalej. Je teraz na nás, aby sme urobili všetko pre jeho realizáciu, no k tomu potrebujeme tiež podporu a dôveru. Ja rozumiem tomu, že niektorí Stropkovčania tomu nedôverujú, no stále opakujem, že my sme tu len od roku 2014,“ povedal O. Brendza.
Obchvat Stropkova zagarantoval generálny riaditeľ Slovenskej správy ciest R. Žembera i riaditeľ investičnej výstavby IVSC Košice J. Fabian. O obchvate hovorí aj premiér P. Pellegriny a rokovala o tom Vláda SR s kladným výsledkom a obchvat Stropkova je zahrnutý do akčného plánu, ktorý Vláda SR schválila. „Jednoducho už vyššie to posunúť nevieme. Samozrejme, že to nezaručuje a negarantuje, že ten obchvat tu už bude stáť, no toto všetko je toho základný predpoklad. Je to najvyššie možné rozhodnutie, keď vláda rokuje o preložke cesty prvej triedy I/15. Trasovanie je známe a zakreslené v katastrálnej mape,“ priblížil primátor.
Ďalším projektom je východné prepojenie, teda prepojenie ulíc Nový riadok a Akad. Pavlova,ktoré bude podľa slov primátora posunom k lepšiemu pre odľahčenie situácie v meste, cez ktoré prechádza tranzitná doprava sever – juh. Podľa prieskumov SSC z roku 2015 ide o počet viac ako 11 tisíc áut. „Robili sme aj prieskum interný. V špičke od 7. do 9. hodiny a od 14. do 16. hodiny prejde mestom denne 5 až 6 tisíc áut. Preto by sme práve našu miestnu dopravu chceli odkloniť z hlavnej cesty, aby bola k dispozícii alternatíva. Druhým efektom, o ktorom hovoria dopravní odborníci je ten, že v prípade havarijnej situácie na hlavnej ceste, nie je možná obchádzková trasa. Toto je prvý krok, aby sme sa dostali aspoň na Akad. Pavlova a tým druhým krokom je dostať sa cez areál nemocnice v prípade potreby až na ul. Hlinky poza Tesco. Je to dostupnejšia alternatíva ako doteraz,“ povedal O. Brendza.
Obchvat Stropkova má 5,4 km. Dôležité je vysvetliť obyvateľom okresu Stropkov, že sa nejedná o rýchlostnú cestu R4. Obchvat Stropkova nemá nič spoločné s R4, je to iná investícia, iná akcia. Úlohou a hlavným cieľom obchvatu je dostať hlavne tranzitnú nákladnú dopravu preč z centra mesta.
Som maximálne spokojný a myslím si, že aj starostovia, ktorí boli na stretnutí. Každá jedna obec predložila svoje požiadavky, ktoré boli zohľadnené v AP. Treba si však uvedomiť, že nikdy nebude maximálna spokojnosť. Je teda na nás ako naložíme s tým, o čom bolo rozhodnuté. Keď sa bude pokračovať v nastúpenom trende, po roku budeme môcť spoločne s Vládou SR hodnotiť a bilancovať,“ dodal primátor v závere.

obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 5. 7. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 334x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou