smahu správy

BEŽNE PRIŠIEL POKYN opísať politika v dobrom svetle

Východoslovenská metropola sa stala piatykrát centrom prezentácie slovensko-ukrajinskej spolupráce. V termíne 25. až 30. apríla sa konal 5. ročník podujatia „DNI UKRAJINY 2019“, ktoré rozvinulo svoj hlavný stan v Kulturparku. Štrnásť programových téz zahŕňalo pracovné workshopy, vernisáže, kultúrne i športové podujatia.

„Slovensko-ukrajinská spolupráca novinárov a médií“ – to bola téma, ktorú do programových bodov začlenila Asociácia vydavateľov regionálnej tlače OZ Bagar, časopis IN STORE Slovakia. V pléne zúčastnených nechýbali ani Podvihorlatské noviny. V rámci multižánrovej prezentácie dominovalo slovo, ktoré sprevádzali fotografie i dokumentárne príspevky.
Úvodné slovo si vzal pod patronát Miloš Nemeček. Privítal Eduarda Buraša, riaditeľa Slovensko európskej kultúrnej spoločnosti Feman, hlavného organizátora Dní Ukrajiny 2019 a Miroslava Poliakovskeho, riaditeľa Zakarpatskej pobočky Verejnoprávnej televízie v Ukrajine. Potlesk patril aj Gabriele Brovdiovej, vedúcej redakcie slovenského národnostného vysielania Zakarpatskej televízie a Ľube Koľovej, ktorá vedie národnostnú redakciu RTVS a stará sa o zintenzívnenie slovensko-ukrajinských vzťahov.
Jedným dychom bol pozitívny, ale aj kritický. „Dni Ukrajiny v Košiciach sú najväčším podujatím na Slovensku, ktoré sa venujú nášmu východnému susedovi. Do istej miery sa však až hanbím, že neexistujú Dni Ukrajiny v Bratislave. Je to svojím spôsobom absurdita, lebo určite nie je naše podujatie významovo iba regionálne či lokálne. Tiež ma neteší, že v novinárskej spolupráci sú slovensko-ukrajinské vzťahy na nižšej úrovni, než medzi ostatnými štátmi susediacimi so Slovenskom. I keď na východe Slovenska sa v rámci spolupráce odohráva veľa, z celoslovenského pohľadu je to stále málo,“ konštatoval čestný predseda Asociácie vydavateľov tlače SR.
Ukrajina prechádza veľkými zmenami. Novým prezidentom sa stal Volodymyr Zelenskyj, rodák z mesta Krivoj Rog. Práve odkiaľ pracuje stovka ľudí aj na popredných miestach košických inštitúcií (školstvo, kultúra, štátna sféra). Aj z ukrajinskej strany si však Slováci môžu vziať príklad. „Hneď za mestom Užhorod je vybudovaná najmodernejšia stanica na nabíjanie elektromobilov. Pri mojej návšteve som narátal viac než tridsať elektrotaxíkov, predajňa otvorená non-stop, za tri mesiace predali viac než sto elektromobilov. U nás niečo také nie je. Nikde nie je napísané, že Slovensko zjedlo múdrosť sveta, učiť sa môžeme aj od Ukrajiny. Ak chceme. Košice a východoslovenský región sú výnimočným miestom, pretože dávajú priestor nielen celému Zakarpatsku, ale na báze kultúry, vzdelávania, ekonomiky či médií celej Ukrajine. Teší ma, že košické Dni Ukrajiny nastavujú zrkadlo spolupráce oboch štátov, tiež si viem predstaviť, že jeden deň by mohol byť v budúcnosti venovaný rýdzo spolupráci slovenských a ukrajinských médií. Aj z Kyjeva počuť hlasy, že málo o sebe informujeme,“ poznamenal Eduard Buraš.
Ukrajinská televízia mala pred rokom prívlastok „štátna“, aktuálne už vystupuje s pomenovaním „verejnoprávna“, čo je výrazným krokom k transparentnosti. „Vnímam, že správna cesta je pre nás aj tá, akú má RTVS,“ avizoval na úvod Miroslav Poliakovskyj. „Prechod nie je pre nás jednoduchý, lebo doposiaľ všetci najvyšší ukrajinskí činovníci chceli ovládať médiá. Aj my sme museli napríklad ministrov či prezidenta opisovať iba z pekného uhla. Teraz už môžeme pracovať so všetkými štandardmi, ktoré má nezávislá žurnalistika mať. Pracujeme, aby sme sa priblížili k BBC ako aj RTVS. Ešte nie tak dávno bolo bežné, že žurnalista dostal pokyn, aby opísal alebo natočil politika len z uhla, ktorý ho vykresľoval iba ako „pekného, dobrého“. Dnes do Zakarpatskej pobočky TV s týmto úmyslom nezavolá nik. Už sme sa zmenili, problémy však nezmizli, na všetko potrebujeme financie. Každý rok dostaneme o polovicu menej. Prečo? Pretože naši politickí predstavitelia, tí, čo majú slúžiť národu, povedia: Stačí vám aj toľko! Neukázali ste ma v správnom svetle, tak dostanete iba polovicu, aby ste prežili. Pre rok 2019 nám odobrili iba 60 percent potrebných financií, pričom nás ťaží aj dlh 200 miliónov hrivien (pozn. red.: 6,8 mil. €), ale musíme prežiť,“ podotkol riaditeľ Zakarpatskej pobočky TV.
Reklama. Je možné získať väčší podiel príjmu práve z tejto oblasti? – „Oligarchovia vlastnia televízne kanály, rádiá, noviny, časopisy, preto s nami veľmi spolupracovať nechcú. V malej miere sa nám podarilo získať reklamu pred voľbami iba od prezidenta Porošenka, avšak my ako pobočka odvádzame všetky peniaze z politiky do Kyjeva, takže sme si vlastne ani nejako nepomohli. Snažili sme sa tiež osloviť univerzity, keďže veľa ukrajinskej mládeže ide študovať práve na Slovensko, aby mladých Ukrajincov prilákali na svoje školy – neozval sa nik. Avšak ozýva sa veľa ľudí z Ameriky, Kanady, Talianska, chcú nás naučiť, ako zarobiť financie. Na mysli mám aj granty, spoluprácu so Slovenskom, Maďarskom a Rumunskom,“ dodal Miroslav Poliakovskyj. Televízne vysielanie z priestoru Užhorod, Mukačevo či Veľké Berezné prostredníctvom signálu DVBT-2 zachádza práve aj na Slovensko, rovnako aj z rádia Tisa-FM, po novom pod značkou UA: Zakarpaťa.
-mšk-

obrazok

redakcia | 28. 6. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 175x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou