smahu správy

Obzretie sa za stropkovskými maturantmi 2019

Prvá polovica mája je v slovenských mestách a mestečkách v znamení rozlúčky miestnych maturantov so svojou strednou školou. Ospalý život ulíc každý rok osviežia skupinky vyobliekaných mladých mužov a pôvabných dám hrdo nesúcich svoje tablo, ktoré bolo už tradične dokončené na poslednú chvíľu. Spev, trúbenie a hluk ako keby odháňali zlých démonov, ktorí by mohli uškodiť počas blížiacich sa ústnych maturitných skúšok. Vyzberané eurá sa rozšafne rozkotúľajú kade-tade.

Akademický týždeň si každý z maturantov stropkovského gymnázia využil po svojom, aby s nádejou mohol ťahať čísla maturitných zadaní o zopár dní neskôr. Stres a nervozita boli povinnou daňou pre každého nášho žiaka. No po absolvovaní ústnej maturitnej skúšky z toho ktorého predmetu z dverí učebne vychádzali na chodbu víťazi sami nad sebou. Či s prospechom výborným, či o niečo horším. Vtedy si ešte nikto z nich neuvedomoval, že sa už ako trieda v škole nikdy spolu nestretnú.
Poslednou príležitosťou na stretnutie však bolo slávnostné odovzdávanie maturitných vysvedčení v stredu dopoludnia 29. mája 2019 v reprezentačnej sieni stropkovského kaštieľa. Vyše 70 maturantov stropkovského gymnázia vstalo, keď do miestnosti za slávnostného zvuku fanfár vošiel primátor mesta Stropkov JUDr. Ondrej Brendza s riaditeľom Gymnázia v Stropkove Ing. Slavomírom Cichým a jeho zástupkyňou PaedDr. Ivanou Jecuškovou nasledovaní triednymi učiteľmi Mgr. Elenou Vasilkovou, Mgr. Róbertom Heckom a Mgr. Ingrid Zakovičovou. Po štátnej hymne sa maturantom a rodičom prihovorili riaditeľ školy a primátor mesta. Obaja sú absolventmi nášho gymnázia. Potom si už bývalí naši žiaci postupne preberali svoje vysvedčenia z rúk triednych učiteľov. Stisky ich rúk a rúk vedenia školy i mesta ako keby znamenali konečnú bodku za svojimi stredoškolskými zlatými časmi. Caroline Cichá sa za všetkých študentov poďakovala celému pedagogickému zboru za roky strávené na našom gymnáziu. O komorný kultúrny program sa postarali žiačky nižších ročníkov Tamara Michrinová, Lucia Perátová, Martina Kopčáková, Sofia Klebanová a Ema Michrinová pod vedením pani učiteľky Mgr. Renáty Madzinovej. Záverečné fanfáry napokon vyprevadili vedenie mesta, školy i triednych učiteľov zo sály, aby mohlo nasledovať nekonečné spoločné fotografovanie na rozlúčku. Rozpačité rozhodovanie, kam ísť osláviť „vysvečko“ ako keby predznamenávalo prvé neisté kroky do ozajstného života. Do života plného situácii, ktoré preveria celého človeka. Držme im palce!
Chcem sa poďakovať zamestnancom odboru školstva a kultúry Mesta Stropkov za ústretovosť pri každoročnej technickej i organizačnej podpore tejto našej slávnosti, ktorá znamená veľa aj pre našich maturantov, aj pre nás.
-sc-
foto A. Belovežčík

obrazok obrazok obrazok obrazok

redakcia | 21. 6. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 271x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou