smahu správy

Určite raz navštívim zas Moravský kras

V strede jarného mesiaca máj sme sa my, študenti kvinty a I.A, spolu s pedagogickým dozorom našich pani učiteliek zúčastnili biologickej exkurzie v krajine nám blízkej – v Česku, presnejšie na Južnej Morave.

Program tvorili rôznorodé návštevy zámkov, ktoré sa striedali s prechádzkami lesom, parkom, skleníkom či bylinkovou záhradkou. Lednický zámok a Valtický zámok nás zaujali najmä netypickou architektúrou a interiérom z obdobia renesancie. Nábytok v týchto priestoroch jedinečne dýchal minulosťou a my sami sme si mohli overiť pravdivosť povestí na neho viazaných a takto sa vrátiť stovky rokov späť. Pocit vznešenej šľachty sme zažili aj pri ceste kočom až k Jánovmu hradu. Hrad obklopený očarujúcim tichom prírody slúžil v minulosti najmä na poľovnícke výjazdy a následné hody, no jeho unikátnosť nezostala bez povšimnutia filmových režisérov. A tak sedem zhavranelých bratov, pre nás z detstva známej rozprávky, prelietalo nad hradbami tohto hradu, ale aj minaretu. Táto 62 metrov a 302 schodov vysoká veža ponúkla odvážlivcom pohľad na nedotknutú okolitú prírodu. No týmto výhľadom naša exkurzia neskončila. Kapitán výletnej lode spríjemňoval našu plavbu riekou Dyja vtipnými poznámkami. Obrovským zážitkom bolo aj sledovanie rybárika riečneho a iných živočíchov pri brehu tohto tajomného lužného lesa. Lanovkou sme si prezreli priepasť Macocha. Najkrajšou časťou bola prehliadka Punkevnej jaskyne a dobrodružná plavba loďkou v podzemných priestoroch rieky Punkva. Táto jaskyňa nám poskytla nezabudnuteľný a dychberúci pohľad na čarovné vápencové útvary, jaskynné jazierka a samotné dno priepasti. Bez povšimnutia nezostali ani historické ulice Brna, v ktorých sme strávili zaujímavé chvíle.
Biologická exkurzia naplno splnila naše očakávania a predstavy. Susedná krajina nám ukázala svoje čaro a krásu. To, že budeme mať zážitky na celý život, je zásluhou najmä Mgr. Anny Gonosovej, našej obdivuhodnej učiteľky biológie, ktorá venovala množstvo času a úsilia príprave tejto exkurzie. Pre jej ochotu sme si mohli naplno vychutnať chvíle strávené spolu. Veľké poďakovanie patrí aj pani učiteľke Mgr. Mariane Sahajdovej, našej triednej učiteľke Mgr. Jane Kasardovej a tiež našim rodičom a vedeniu Gymnázia v Stropkove. Za seba tvrdím, že určite raz navštívim zas Moravský kras.
Martina Kopčaková, kvinta
Gymnázium Stropkov

obrazok obrazok obrazok obrazok

redakcia | 21. 6. 2019 | Školy a ich aktivity | Odkaz na článok | | 174x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou