Šach 24/2019

Ďalšia medaila pre šachistov

V dňoch 25.5.-1.6.2019 sa v Tatranských Matliaroch uskutočnili Majstrovstvá Slovenska seniorov. V dvoch turnajoch štartovalo 153 hráčov od 50 do 92 rokov, z toho dve ženy a 18 zahraničných účastníkov z Česka, Poľska, Maďarska, Ukrajiny a Dánska.
V kategórii starších nad 65 rokov zvíťazil IM Peter Petrán pred FM Karolom Rückschlosom (obaja Bratislava) a IM Aloisom Lančom (Trnava), všetci získali po 7 bodov. Štvrtý skončil IM Jozef Franzen, ktorý bol v minulosti majstrom sveta v korešpondenčnom šachu.
V kategórii nad 50 rokov sa Majstrom Slovenska stal Peter Demeter, striebro si vybojoval v poslednej partii turnaja Miroslav Kaniansky a bronzovú medailu vybojoval Juraj Lažo z ŠK Stropkov+Svidník. Dlho to na dobrý výsledok nevyzeralo. Juro sa ťažko rozohrával, strácal veľa času, v druhom kole pokazil výbornú pozíciu po obeti figúry a v treťom som nepozornosťou prišiel o vežu. Od piateho kola však „otočil“ svoju hru a okrem výbornej hry prišli aj výsledky a víťazné partie. V poslednom kole prišla ponuka remízy od víťaza turnaja, ktorú vzhľadom na vyrovnanú pozíciu prijal a udržal si tretiu priečku.

Úspešné semifinále GPX

Prvý júnový deň rozohrali najlepší hráči Grand Prix Slovenska mládeže do 14 rokov semifinálové boje. V skupine „Východ“ sa z našich mladých hráčov do semifinále prebojovali v kategórii C14 Radko Vojček a v D8 Evka Polačková. Už samotná účasť v semifinále bola pre Radka úspechom. Nakoniec získal 1,5 bodu, ale proti skúsenejším hráčom to mal naozaj dosť ťažké. O to viac teší výhra nad druhým nasadeným hráčom Kamilom Mojčákom z Prešova.
Skvele si počínala Evka a naznačila, že predchádzajúce úspechy neboli náhodné. Uhrala 6,5 bodu zo siedmich partií čo je na semifinále skvelý výsledok a zaslúžene zvíťazila v turnaji dievčat do 8 rokov.