smahu správy

Skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka doposiaľ odhalil viac ako dve stovky pozitívnych nálezov

Vyše 2-tisíc poistencov VšZP si už urobilo test na okultné krvácanie, v 267 prípadoch vyšetrenie potvrdilo krv v stolici. Skríning zachytil aj rakovinu.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) vyzýva poistencov zaradených do skríningu rakoviny hrubého čreva a konečníka, aby absolvovaním testu využili ponúknutú možnosť ubezpečiť sa, že sú zdraví.
Kolorektálny karcinóm je rakovina, ktorá by vôbec nemusela existovať. Slovensko je však vo výskyte tohto ochorenia na druhom mieste v Európe. Väčšina pacientov navyše prichádza k lekárovi až v jeho pokročilom štádiu a zbytočne tak umiera viac ako 3-tisíc ľudí ročne.
Všeobecná zdravotná poisťovňa zaslala v januári tohto roka vybranej skupine poistencov vo veku 50 až 74 rokov obálku s testom na zistenie skrytého krvácania v stolici, ktoré môže byť predzvesťou rakoviny.
V prvom štvrťroku tohto roka z celkového počtu 12 800 oslovených zareagovalo na skríning 2 048 poistencov VšZP, ktorí si už test v domácom prostredí urobili. Hoci priebežný výsledok nie je na prvý pohľad vysoký, VšZP ho napriek tomu hodnotí kladne. Z tých, ktorí test na okultné krvácanie absolvovali, malo pozitívny výsledok až 267 ľudí.
Všetkým bolo následne odporučené kolonoskopické vyšetrenie, ktoré doteraz absolvovalo 43 poistencov. U desiatich kolonoskopia rakovinu hrubého čreva alebo konečníka naozaj potvrdila.
Adresný skríning je v súčasnosti najúčinnejšia metóda zisťovania úplne vyliečiteľných štádií tohto ochorenia. „Cena ľudského života sa nedá vyčísliť. Preto ak skríning včasným odhalením ochorenia preukázateľne prispel k záchrane ľudských životov, potvrdil svoju opodstatnenosť a VšZP ho bude podporovať,“ komentuje priebežné výsledky generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková. Zároveň apeluje na poistencov zaradených do skríningu, aby test zbytočne neodkladali a urobili si ho čo najskôr.
Test na skryté krvácanie v stolici môžu absolvovať aj poistenci, ktorí neboli zaradení do skríningu. VšZP ho hradí všetkým poistencom v rámci preventívnej prehliadky u všeobecného lekára už od 40. roku veku, teda o desať rokov skôr ako to stanovuje zákon.

redakcia | 31. 5. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 261x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou