smahu správy

Orava našimi očami

Na Orave dobre, na Orave zdravo, ale na Orave, hej, aj poriadne chladno. Aj týmito slovami by sme mohli opísať naše zážitky počas dvojdňového výletu na Orave, ktorý sme absolvovali v dňoch 13. a 14. mája.

Našou prvou zastávkou bol Strečniansky hrad, ktorý je rekonštruovanou zrúcaninou stredovekého hradu a je zapísaný na zozname národných kultúrnych pamiatok SR. Zaujímavosťou tohto hradu je aj to, že sa tu točil americký film Dračie srdce. Hrad bol aj domovom veľmi významnej osobnosti v slovenských dejinách, Žofie Bosniakovej. Jej telo bolo vystavené v kostole v Tepličke nad Váhom dovtedy, kým ju psychicky narušený muž zo Žiliny podpálil, a tým zničil veľmi cenné historické dedičstvo. Na Strečnianskom hrade sú opäť uložené len jej umelecky reštaurované pozostatky.
Neďaleko obce Oravská Lesná sme navštívili Oravskú lesnú železnicu, ktorá je unikátnou technickou pamiatkou. Pôvodne slúžila na zvážanie dreva, dnes patrí medzi najobľúbenejšie turistické atrakcie Oravy a ponúka krásnu panorámu oravskej prírody. Zahriať sme sa mohli v goralskej drevenici, ktorá približuje kultúru Goralov na Orave. Večer sme strávili v penziónoch v Habovke a v Zuberci, kde sme po výdatnej a chutnej večeri povzbudzovali našich hokejistov v zápase s Kanadou. Po pokojnej noci nám Orava ráno pripravila neuveriteľné prekvapenie – sneh. Naozaj tam v máji snežilo a guľovačku na školskom výlete si budeme dlho pamätať. Po raňajkách sme sa vydali na vyhliadkovú plavbu loďou po Oravskej priehrade a spoznávali tak jej krásy s nádherným výhľadom na okolité hory. Cestou loď obopláva brehy Vtáčieho ostrova, ktorý je významným hniezdiskom čajok i kačíc a Slanický ostrov, nazývaný tiež Ostrov umenia.
Ešte viac ako Strenčiansky hrad sme obdivovali Oravský hrad, ktorý má prívlastok ako jeden z najkrajších hradov na Slovensku nachádzajúci sa v obci Oravský Podzámok. Oravský hrad je tiež národnou kultúrnou pamiatkou. Okrem historických faktov nás upútala aj mediotéka, v ktorej sme sa dozvedeli, že na hrade sa nakrúcala prvá čiernobiela verzia filmu Dracula z roku 1922. Ďalej sa tu nakrúcali filmy ako Kráľ drozdia brada, Princezná a žobrák, Sokoliar Tomáš.
Cestou domov sme sa zastavili na obed v Čutkovskej doline, nakúpili si v obchodnom dome Forum v Poprade a o deviatej večer sme unavení, no plní úžasných zážitkov vrhli do náručia svojim rodičom, ktorí nás čakali pred školou. Aj touto cestou by sme sa chceli poďakovať im a starým rodičom, ktorí nám hlavne finančne umožnili zúčastniť sa na tomto výlete s našimi spolužiakmi, učiteľmi a mať tieto skvelé spomienky.
V. A, VI. A, VII. A

obrazok

redakcia | 31. 5. 2019 | Školy a ich aktivity | Odkaz na článok | | 183x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou