smahu správy

Netradičný deň matiek

Členky ZO Únie žien Slovenska v Chotči sa rozhodli v rámci osláv Dňa matiek vzdať poklonu vôni domova, vzdať poklonu nášmu chlebu každodennému, preto zorganizovali ochutnávku domácich špecialít, ktoré sa jedia s chlebom.

Prečo na Deň matiek? Lebo sme presvedčené, že chlieb a matka patria nerozlučne k sebe. Chceli sme všetkým pripomenúť, že matka i chlieb majú dôležitú úlohu v rodine aj v dnešnej dobe, hoci už chlieb doma nepečieme, ako kedysi naše mamy a babky. Aj v najbiednejších časoch chlieb, alebo jeho iná náhradná podoba, na stole nikdy nechýbal vďaka šikovnosti a vynaliezavosti žien – matiek.
Naše tiež šikovné ženy, členky ÚŽS, pripravili prehliadku domácich gazdovských dobrôt, ktoré sa konzumujú s chlebom a dali tomu názov „Poklona vôni domova“.
Pred vstupom do sály kultúrneho domu sme ponúkali pre všetkých účastníkov osláv chlieb s masťou, s maslom, maslom a tvarohom, chlieb so slaninkou, s klobáskou. Potom to boli nátierky: škvarková, vajíčková, bryndzová, cesnaková, zemiaková, pečeňová, koláč s maslom a hrudkou, s údeným syrom a syr zapečený v chlebe. Z dodatkov si mohli účastníci vybrať smažené pirohy, pečené buchty s tvarohom, šišky či makový, orechový a kakaový závin. Ponúkali sme recepty aj na menej známe jedlá ako smažené pirohy, syr zapečený v chlebe alebo zemiaková nátierka, ktorú ponúkame aj vám.
Naši predkovia si chlieb nesmierne vážili, k jeho príprave i konzumácii pristupovali s pokorou a úctou. Chlieb je život, správajme sa aj dnes k nemu rovnako ako naši predkovia. Nevyhadzujme chlieb do smetí, nekupujme viac ako skonzumujeme a keď už nám zostane, zužitkujme ho v kuchyni v inej podobe.
Veď, my ženy, to vieme.
Veríme, že všetci účastníci našich osláv si odniesli nielen kúsok chleba, ale aj jedinečnú vôňu domova so sebou.
Zemiaková nátierka
Nátierka nemá presne dané množstvá, preto všetko si dáme odoka.
Varené a prelisované zemiaky, maslo, cibuľka, horčica, vajce na tvrdo (nemusí), tatárska omáčka, soľ, korenie. Podľa chute.
Mária Lipáková, preds. ZO ÚŽS

obrazok

redakcia | 24. 5. 2019 | Obce okresu | Odkaz na článok | | 233x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou