smahu správy

Príbeh bocianov so šťastným koncom

obrazokV predchádzajúcom čísle sa čitatelia dozvedeli o ťažkom osude bocianov z Chotčanskej ulice, ktorí sa nechtiac ocitli „na ulici“. Už aj samotný názov napovedá, ako sa všetko na dobre obrátilo, ľahké to určite nebolo, ale všetko úsilie sa vyplatilo!

Denne sa prizerať na ich beznádejné pokusy o stavbu hniezda poblíž pôvodného, nebolo pre nikoho ľahké, a už vôbec nie pre pani Heniku Vysokajovú, bývajúcu v tesnej blízkosti. Rozhodla sa prevziať zodpovednosť do vlastných rúk a konať. Ako najlepšie riešenie videla nasťahovať si ich priamo do vlastnej záhrady, aj napriek tomu, že ju niektorí odhovárali kvôli neporiadku pod hniezdom, či rušeniu klepotaním. Pomoc hľadala u pracovníkov životného prostredia, …ale bezvýsledne.
Neľahká úloha, ako postaviť betónový stĺp, ju neodradila, ale nedala spávať. Nakoniec jej podali pomocnú ruku v prvom rade RNDr. Ľudmila Reiterová, Ing. Dušan Šoltys, Martin Drotár ml., Peťo Drotár, ktorí obetovali svoj voľný čas a opravili zničenú podložku, očistili starý betón, vykopali jamu. Spolu s deťmi sme z konárov a trávy vyplietli hniezdo. Tiež nemožno vynechať a zabudnúť i na morálnu podporu susedov Heniky.
V nedeľu sme dohodli stretnutie s pánom Nemcom, ktorý sľúbil nasadiť stĺp s podložkou už v pondelok (zhodou okolností je 1.apríl Medzinárodný deň vtákov). Hneď ráno sme zabehli o prípade informovať pána primátora O. Brendzu, ktorý bez váhania prisľúbil pokryť náklady, ktoré s tým súviseli, začo sme naozaj vďační.
Naše veľké obavy aj zvedavosť, či bociany príjmu nové miesto, nás našťastie nenechali dlho čakať! Už v utorok dopoludnia si vo veľkom, podľa vlastného štýlu „upratovali“ hniezdny materiál a večer už boli obaja „nasťahovaní“. Nuž, ruka je už v rukáve, ako reagoval na poslednú správu ornitológ Doc. RNDr. Miroslav Fulín, CSc. Dvanásť dní trápenia pominuli a pani Henika s rodinkou je spokojná, že dostala k narodeninám ten najnetradičnejší darček v podobe živých bocianov vo vlastnej záhrade!
Srdečne blahoželáme a prajeme veľa milých zážitkov s novými „nájomníkmi.“

obrazok

redakcia | 12. 4. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 305x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou