smahu správy

Bocian bezdomovec

obrazokProblém bocianieho páru z Chotčanskej ulice, v bývalom areáli plemenárskej stanice, púta pozornosť od decembra 2017, keď im spadlo asi 16-ročné hniezdo po naklonení podložky na samostatnom stĺpe.

Nečakaný pád sa vtedy zdal byť záhadou aj pre skúseného ornitológa, nakoľko v lete 2017, pri krúžkovaní bocianov priamo na hniezde, z plošiny vysokozdvižného vozíka, došlo k celkovej „revízií“, odmeraniu a posúdeniu celkového stavu hniezda. Hniezdo nebolo zaevidované ako nebezpečné alebo zapísané k tým s potrebnou opravou.
Bociany, ktoré tu len za posledných 16 rokov vyviedli 49 mláďat, sa po návrate z 10 000 km vzdialenej Afriky, v jari 2018, stali „bezdomovci“ prvýkrát. Avšak silné vrodené puto k hniezdisku ich neodradilo a svoje „bývanie“ si založili na elektrickom stĺpe, asi 10 m od pôvodného. Do 2 dní bolo hniezdo hotové a dokonca v ňom vyviedli 2 mláďatá.
V jari 2019, presne vo štvrtok, 20.3.2019, zmizlo aj toto provizórne hniezdo a na stĺpe pribudla vysoká kovová zábrana, odkaz pre bocianov – TU VÁS NECHCEME!!! Ľudia z ulice nechápavo krútili hlavou, komu tu môžu prekážať? Veď tu bývajú toľko rokov a bociany vnímajú ako súčasť denného koloritu a na ich návrat sa mnohí veľmi tešili. Teraz sa skôr obávali, čo sa bude diať.
Hneď v piatok sa objavil samček spolu so samičkou, ktorí zažil nemilé prekvapenie a stali sa z nich bezdomovci druhýkrát. Vyriešiť situáciu nepomohla ani náhradná podložka, ktorú majiteľ pozemku umiestnil na nevhodné miesto, ďaleko od cesty aj domov. Každému je jasné, že v tomto prípade ťahá bocian za kratší koniec, ale bohužiaľ, neexistuje žiadna šípka ani tabuľka, ktorá by bociany navigovala na jednosmerku, kde ich chceme mať my. Ešte v ten deň sa začali „budovať“ na komíne najbližšej budovy, čo opäť spôsobilo problém, pretože komín sa momentálne využíva na kúrenie a základy hniezda musel majiteľ budovy odstrániť. Upevnením drôtov sa im pokúsil naznačiť, že to nie je vhodné miesto na bývanie.
Bociany z Chotčanskej by nám v tomto smere mohli byť príkladom húževnatosti, pracovitosti aj tvrdohlavosti, lebo aj napriek týmto prekážkami v nedeľu ráno už boli na komíne s drôtmi tretie základy hniezda… Pýtate sa dokedy? Ako bude ich príbeh pokračovať nateraz nevieme…
Dúfajme, že návšteva zo štátnej ochrany prinesie do prípadu svetlo a rozuzlenie pre bocianov nevyriešiteľného prípadu.
Jedno je isté, že našim iracionálnym správaním odsúvame čas znášky vajíčok a vyvedenie mláďat, ktoré do 3 mesiacov musia dorásť a zmocnieť tak, aby zvládli spolu s rodičmi trasu späť do Afriky.
Ochranári a ornitológ Doc. RNDr. M.Fulín, CSc. ponúka najrozumnejšie riešenie, nechať bociany zahniezdiť a po vyliahnutí mláďat by ich preniesli na samostatný stĺp s podložkou, lebo len týmto spôsobom by vedeli navigovať rodičov, ktorí budú inštinktívne nasledovať mláďatá. Záujem o „trvalé ubytovanie“ bocianej rodinky má rodina bývajúca v blízkosti a osud týchto „bezdomovcov“ sledujú každý deň.
Je všeobecne známe, že vyspelosť národa sa posudzuje jeho vzťahom k prírode, a preto necháme všetkých čitateľov vytvoriť si svoj názor.
Mgr. Henrieta Vysokajová, RNDr. Ľudmila Reiterová, Ing. Dušan Šoltys, Ing. Ján Potoma, Blanka Potomová, Bc. Daniela Kupcová, Peter Kupec

obrazok

redakcia | 5. 4. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 221x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou