smahu správy

Festival spevy môjho rodu 2019

obrazokV dňoch 24. až 26. marca 2019 sa v Humennom a Medzilaborciach uskutočnil Jubilejný 15. ročnik rusínskej piesne SPEVY MOJHO RODU. Organizátormi podujatia boli Rusínska obroda na Slovensku, Vihorlatské múzeum, Ľubovnianske osvetove stredisko v spolupráci s Maticou slovenskou, Prešovským samosprávnym krajom a mestami Humenné a Medzilaborce.

Festival hudobne zastrešovala ľudová hudba členov folklórneho súboru Chemlon Humenné a Súkromnej základnej umeleckej školy Kuddlovska Humenne. Sólistami ľudovej hudby boli Mgr.art. V. Hajduková, členka štátnej filharmónie Košice a Š. Galik. Podujatie bolo realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín Prešovského samosprávneho kraja a mesta Medzilaborce. Na festivale sa predstavili vybraní speváci rusínskych ľudových piesni z regiónov Snina, Medzilaborce, Humenné, Prešov, Stropkov, Svidník, Bardejov a Stará Ľubovňa. Jubilejný ročník festivalu bol venovaný spomienke na prvú laureátku festivalu Spevy môjho rodu Máriu Čokynovú z Uble, jednej z najvýraznejších interpretiek pôvodných rusínskych piesni. Festival sa začal tvorivou dielnou, na ktorej sa speváci učili spolupracovať s orchestrom. V rámci súťažného a prezentačného programu sa predstavilo viac ako 30 najlepších detských a mládežníckych spevákov rusínskych piesni. Výkony spevákov hodnotila odborná porota v zložení Doc. Vladimír Marusin, Art.D. štátny radca MK SR, pedagóg Hudobnej katedry Prešovskej univerzity, Mgr. Lenka Magurová Dis.art, hlasový pedagóg a Miroslav Dzijak Dis.art pedagóg hudby.
V úvode zaznela hymna festivalu PODME SOBI ZASPIVATY NAŠY SPIVANOČKY.
Mesto Stropkov reprezen¬tovali žiačky ZUŠ F. Veselého Timea Korpoňová a Marianna Suvaková. Laureátkou sa stala Ľudmila Lukáčová so Svidníka. Účinkujúci sa zúčastnili 2 výchovných koncertov,1 súťažného a 1 galakoncertu s vyhlásením výsledkov, ktorý sa uskutočnil v MMUAW v Medzilaborciach.
Ľudmila Jakubčová, učiteľka ZUŠ F. Veselého

obrazok

redakcia | 5. 4. 2019 | Školy a ich aktivity | Odkaz na článok | | 187x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou