smahu správy

Stropkovské školy prijali ponuku múzejných lekcií

Múzeum Tripolitana – Kaštieľ Stropkov ponúklo po príchode M. Kotorovej – Jenčovej na toto pracovisko v pozícii odbornej pracovníčky možnosť „múzejných lekcií“ – netradičných vyučovacích hodín. Zo svojej bohatej odbornej a umeleckej činnosti vytvorila ponuku tém, z ktorých si školy postupne vyberajú to, čo ich aktuálne zaujíma a čo môže doplniť a oživiť ich vyučovací proces.

Psychológovia, pedagógovia, ale aj laici so zdravým rozumom vedia, že zmena prostredia, vyučujúceho, spôsobu podania témy – to všetko sú faktory, ktoré napomáhajú lepšiemu fixovaniu poznatkov získavaných v školách. Preto by múzeá mali byť neodmysliteľnou súčasťou vzdelávacieho systému a tie múzeá, ktorým záleží na ich mieste v spoločnosti a ktoré na to majú osobnostné kapacity, to aj robia. Rovnako to robia aj školy, ktoré k vzdelávaniu pristupujú s invenciou a skutočnou snahou vychovať zo žiakov intelektuálne, ale aj emocionálne a kultúrne vyspelých ľudí. Som veľmi rada, že stropkovské školy takými sú.
14. februára 2019 sa v Kaštieli uskutočnila prvá múzejná lekcia pod názvom Láska neláskavá. Bude mať svoju reprízu, pretože sa jej pre chrípkové prázdniny nemohli zúčastniť všetci záujemcovia. Ľúbostná poézia zo svetovej a slovenskej tvorby ukázala tému lásky v inom svetle, ako ju ukazujú karikatúry lásky v komerčných filmoch. Verím, že aj netradičné podanie veršov v hudobnom prevedení priblížilo mladým ľuďom zo ZŠ Mlynská tú krehkú časť ľudskej tvorby, ktorou je poézia a ktorá sa v dnešnom svete akosi vytráca z všeobecne ponúkanej kultúry.
Ďalšími témami, o ktoré školy prejavili záujem, sú balady a praveký a stredoveký Stropkov a jeho okolie. Obe témy korešpondujú s učivom v školách a v oboch je akcentovaný región. Teším sa už teraz na školákov a na spoločné objavovanie nášho kultúrneho bohatstva – už či v živej, či materiálnej kultúre. Verím, že aj takýmto spôsobom sa dostane Múzeum Kaštieľ Stropkov do povedomia škôl, školákov a napokon aj ich rodičov.
Chcem poďakovať Mestu Stropkov, že ochotne poskytlo na múzejné lekcie priestor veľkej sály na poschodí Kaštieľa, bez čoho by nebolo možné takéto aktivity realizovať, keďže múzeum tu nemá vhodné priestory pre väčšie skupiny návštevníkov.
Múzejné lekcie sa konajú v čase školského vyučovania. Najbližšia lekcia s názvom „Balada, baladienka“ sa uskutoční 27. 2. 2019 o 12.45 pre CZŠ sv. Petra a Pavla. Ak ste v tom čase doma a chcete stráviť príjemnú hodinku v múzeu, pozývame aj vás, dospelých, ktorých kultúrne bohatstvo národa a regiónu zaujíma. Múzeum a jeho ponuka je tu pre všetkých.
PhDr. Mária Kotorová Jenčová, PhD., Tripolitana – Kaštieľ Stropkov

obrazok

redakcia | 1. 3. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 183x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou