smahu správy

Láska neláskavá

Zovšadiaľ v tomto čase počúvame o sv. Valentínovi, kupujeme si darčeky a posielame valentínky. Poniektorí reagujú na tento skomercionalizovaný sviatok negatívne ako na niečo cudzie, čo nemá oporu v našich tradíciách, niektorí ho prijímajú ako tému lásky, o ktorej nikdy nie je nevhodné hovoriť. Sviatok sv. Valentína sa rozhodlo pripomenúť si aj múzeum Tripolitana – Kaštieľ Stropkov formou pohľadu na historickú postavu sv. Valentína a predovšetkým formou ukážok zo slovenskej a svetovej ľúbostnej poézie, či lepšie: poézie o láske. A takou je vlastne celá poézia.
Hudobno-poetické pásmo Láska neláskavá predstaví Jána Kollára a jeho úchvatnú Slávy dcéru, inšpirovanú láskou k Míne, poéziu búrliváka Janka Kráľa, spevy o láske nájdeme aj u Jána Bottu či dokonca u zarytého odporcu manželstva Ľudovíta Štúra. A akože by sme mohli zabudnúť na neprekonateľnú Marínu Andreja Sládkoviča!? Aspoň letmo sa dotkneme aj poézie Jána Smreka, Jána Kostru, Valentína Beniaka či bardov Katolíckej moderny Karola Strmeňa a Svetloslava Veigla. Nemožno všetkých spomenúť, lebo slovenská poézia je plná lásky – tej láskavej a ešte viac nešťastnej, neláskavej. Veď práve o nešťastnej láske sa píšu verše, pretože šťastná láska – tá sa jednoducho žije.
Podujatie je určené predovšetkým školskej mládeži. Chceme ním ponúknuť školám zo Stropkova a okolia možnosti netradičných vyučovacích hodín pod názvom Múzejné lekcie, ktorých témy budú z oblasti dejín, slovenčiny, estetiky či vlastivedy. Oblúk tejto prvej netradičnej „hodiny slovenčiny a estetiky“ uzavrieme tým, čím je v svetovej literatúre potrebné začať – biblickou Piesňou piesní a Hymnom na lásku z 1. Listu sv. apoštola Pavla Korinťanom.
Celkom na záver si pripomenieme, že láska je citom, ktorý nemožno degradovať na úroveň lacných komerčných filmov, ale že je najnevyhnutnejšou podmienkou šťastia v živote človeka – tak láska k rodičom, k milému, k dieťaťu, ako aj láska k vlasti… Zo slovenskej poézie sme ako bodku vybrali verše majstra Milana Rúfusa, ktorého nedožité 90. narodeniny sme si pripomenuli v decembri minulého roku.
Hudobno-poetické pásmo Láska neláskavá scenáristický pripravila Mária Kotorová Jenčová, ktorá v ňom zároveň bude účinkovať ako interpretka.
Ozaj, a viete, že 14. februára t. r. uplynie 1750 rokov od popravy kňaza a lekára Valentína? Dobrý dôvod pripomenúť si ho aj ako historickú postavu, či nie?
PhDr. Mária Kotorová Jenčová, PhD., Tripolitana – Kaštieľ Stropkov

redakcia | 15. 2. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 49x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou