smahu správy

Materská škola v Breznici sa zapojila do programu „Vy rozhodujete, my pomáhame“

obrazokProgram „Vy rozhodujete, my pomáhame“, ktoré organizuje Tesco v spolupráci s Nadáciou Pontis po celom Slovensku, podporuje projekty, ktoré pomáhajú miestnym komunitám. Stačí pripraviť projekt a podať online prihlášku. V každom regióne Tesco podporí 3 víťazné projekty, o poradí ktorých rozhodnú zákazníci hlasovaním v obchodoch Tesco. Každá nezisková organizácia, za ktorú zákazníci hlasujú obdrží grant od 300 do 1 300 eur.

Do tohto programu sa vďaka Martine Vrabeľovej zapojila aj Materská škola v Breznici, riaditeľkou ktorej je Ľubica Gonosová, ktorá nastúpila do tohto školského zariadenia ešte v roku 1985. Pedagogička s takmer 37 ročnou praxou vníma toto povolanie ako svoj koníček, pretože má deti veľmi rada a venuje im všetok svoj čas a energiu. Pôsobila tiež v Gribove, Brusnici, Tokajíku, Chotči a nakoniec zakotvila v Breznici. Materská škola má veľmi dobrú spoluprácu aj so Základnou školou. Spoločne organizujú kultúrne vystúpenia pri príležitosti rôznych sviatkov a osláv. Momentálne navštevuje materskú školu v Breznici 25 detí prevažne z Breznice vo veku od 2 do 6 rokov.
„Moja práca je môj koníček. Jednoznačne! Niekedy chce človek skúsiť niečo iné, mňa však práca s deťmi napĺňa. Nemám problém byť v práci dlhšie. Teším sa aj z vnúčat,“ nadšene hovorí Ľubica Gonosová z MŠ Breznica. Zmenili sa tlačivá i štátny vzdelávací systém, no na jej vzťahu k práci sa nezmenilo nič, preto o zmene povolania, či prostredia neuvažuje. „Keď sa mi do uší dostane správa o tom, že dieťa, ktoré opustilo materskú školu a nastúpilo do základnej školy, bolo dobre pripravené, je to potešujúce,“ vraví Ľ. Gonosová a dodáva, že materská škola funguje ako jedna veľká komunita. Každý s každým sa pozná a každý každému pomáha, organizujú sa rôzne spoločné akcie. Okolie materskej školy priam láka k vychádzkam do lesa, do objavovania prírody. Venujú sa ľudovým tradíciám a zvykom, no ich zameranie je všestranné. „Veľmi obľúbené je vyrezávanie tekvíc, ktoré nespájame s tzv. halloweenom, voláme to tekvičkové popoludnie. Oslavujeme sviatok všetkých svätých, pamiatku zosnulých. Už tradičnými podujatiami sú Breznické Vianoce, či Veľká noc, do ktorých sa naše deti aktívne zapájajú,“ priblížila činnosť MŠ Ľ. Gonosová.
„Do projektu, ktorý pripravilo Tesco, sme sa zapojili vďaka jednej mamičke, ktorá pracuje v Tescu. Začali sme rozmýšľať, čo by naša materská škola potrebovala najviac. Šetríme si na nové skrinky do šatne pre deti a tak by nám peniaze z projektu pomohli zrealizovať náš plán,“ prezrádza. Skrinky pre deti sú ešte pôvodné a pomaly dosluhujú. Aj keď skrinky v šatni svojpomocne skrášlili servítkovou technikou a teraz vyzerajú nádherne, stále je na zreteli bezpečnosť detí, preto by riaditeľka uvítala skrinky, ktoré budú v jednom rade v dosahu detí s praktickými lavičkami na sedenie. „V malej triede, ako ju deti volajú, by sme tiež radi urobili dopravný kútik. Zakúpiť by teda bolo potrebné koberec s dopravnou tematikou, police, autá, dopravné značky, možno aj odrážadlá. Uvidíme kam nás finančná hotovosť pustí,“ priblížila svoje plány pre deti v breznickej materskej škole a dodala, že finančne pomáha aj starosta obce S. Brendza. Každoročný Breznický ples je tiež podujatím, kde sa financie z neho používajú na účely materskej školy. Učiteľky sú tvorivé a deťom vždy radi pripravia a naplánujú nejakú zmenu. Radosť, ktorú vidieť v detských očkách je na nezaplatenie, preto riaditeľka MŠ v Breznici apeluje a prosí všetkých, ktorí sa chcú zapojiť a môžu pomôcť: „Hlasujte za našu škôlku, prosím, získame tak prostriedky, aby sme mohli urobiť všetkým našim deťom radosť. Pomôžeme im získať učebné pomôcky i vybavenie, ktoré napomôže k zvýšeniu kvality prostredia i vyučovacieho procesu. Znamená to pre nás mnoho!“
Piata edícia programu Tesca „Vy rozhodujete, my pomáhame“ prebieha v každom obchode na Slovensku. Tesco je rozdelené do 77 regiónov, kde sa spájajú tri pobočky. V každom z nich je možné hlasovať za ten svoj projekt. „Naše Tesco je spojené s Medzilaborcami, kedysi bolo aj so Svidníkom. Do týchto projektov sa môžu zapojiť neziskové organizácie, základné a materské školy. Sme veľmi radi, že od začiatku tohto projektu máme plný stav. Minule dokonca boli všetky tri stropkovské. Som rada, že sa organizácie zapájajú, aj keď zo začiatku to išlo ťažšie,“ povedala manažérka stropkovskej prevádzky Tesca Lucia Nemcová a dodala, že od minulého kola Tesco súťaž ešte vylepšilo. „Teraz nevyhráva len prvý, ale peniaze sa rozdelia na prvé, druhé a tretie miesto, kde organizácia umiestnená na prvom mieste získava 1300 eur. Stačí len napísať projekt a zapojiť sa. Projekt je dôležité napísať pútavo a veľmi konkrétne, aby porotu zaujal a mal zmysel. Komisia potom projekty hodnotí. Keď sa to podarí a projekt prejde všetko je už v rukách zákazníkov. Tí rozhodujú o víťazovi formou hádzania žetónu, ktorý dostanú za každý nákup v Tescu. Som rada, že máme medzi sebou takých ľudí, ktorí chcú, iniciujú a podporujú organizácie, ktoré ešte váhajú zapojiť sa. V tomto projekte už boli úspešní ŠK Bokša, Červený kríž, Dom detí Božieho milosrdenstva, MŠ Sitník, či ŠKB Stropkov,“ prezradila a vyzvala všetky malé, či veľké „neziskovky“, aby sa nebáli do projektu zapojiť. „Treba vymyslieť dobrý projekt, treba do toho ísť a netreba sa báť! Šancu má každý rovnakú. Je to možnosť, ktorú jednoducho treba využiť. Veľmi radi poskytneme bližšie a konkrétnejšie informácie. Nech sa zapoja všetci, stretneme sa potom pri odovzdávaní šekov,“ dodáva s úsmevom L. Nemcová.
Ako ďalej uviedla, je veľmi rada, že pracuje v Tescu, že môže aj takouto formou pomáhať. Poukázala tiež na činnosť ŠK Bokša, ktorému sa podarilo urobiť naozaj veľký kus práce a ktorý organizuje rôzne akcie, kde peniaze zo vstupného putujú vždy na pomoc iným – skromným ľuďom, ktorý sú za každú pomoc vďační. „Robia to s láskou, ktorú vidno na ich práci. V rámci Tesca tiež existuje „Drobné darcovstvo“, kedy pomáhame športovým klubom a pod. napr. s občerstvením. Tiež sme v predvianočnom období darovali klientom z Domčeka suroviny na výrobu vianočných oplátok. Je to skvelé! Ako prevádzka Tesco Stropkov sa snažíme podporovať všetky charitatívne veci. Pred Vianocami sme robili zbierku oblečenia a obuvi, ktorú sme odovzdali rodine v núdzi, či detskému domovu,“ uviedla.
Martina Vrabľová, vďaka ktorej sa MŠ Breznica do projektu zapojila, chcela pomôcť deťom v Breznici, pretože aj jej deti túto MŠ navštevujú. „Rozmýšľali sme nad pieskoviskom, alebo nad skrinkami. Dúfala som, že keď ten projekt napíšem, získame aspoň 300 eur, ktoré by škôlke pomohli. Bolo potrebné do detailov predstaviť a popísať projekt, svoju myšlienku, ako to bude vyzerať. Nechceli sme, aby mali deti z projektu len nové zariadenie v MŠ, ale aj nové učebné pomôcky, preto je do projektu zahrnutá aj tzv. dopravná učebňa. Potrebné bolo tiež mať podporu dobrovoľníkov, to sme my rodičia, s účasťou na realizácii projektu. Máme tiež sponzora – maliara a oslovili sme aj konkrétneho stolára, ktorí sa budú podieľať na realizácii,“ prezradila Martina Vrabľová a dodala, že do projektu sú zapojené aj deti, aby mali dobrý pocit, že aj oni samé pre svoju materskú školu niečo urobili. „Spolu s učiteľkami v MŠ vyrábajú ďakovné kartičky a odovzdávajú ich zákazníkom v Tescu a prosia o podporu pre ich materskú školu. Všetci sa tešia, deti sú namotivované a nedočkavé. Aj touto cestou ďakujeme všetkým za každý jeden vhodený žetón pre všetky tri projekty. Nech ľudia ďalej nakupujú a rozhodnú o svojom vybranom projekte,“ vyzvala v závere M. Vrabľová.
Pripomíname ešte, že Materskú školu v Breznici môžete podporiť aj vy do 17. februára 2019 zahlasovaním na miestnej predajni v Stropkove, alebo v Medzilaborciach.
Pomôžeme tak MŠ Breznica meniť staré za nové…

obrazok obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 8. 2. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 232x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou