smahu správy

Zoznámili sme sa s knihou Zrada rytiera Andreasa z pera nášho stropkovského rodáka

V piatok, 1. februára sa v rytierskej sále stropkovského kaštieľa konala prezentácia knihy M. Majerníka Zrada rytiera Andreasa, ktorej sa zúčastnili primátor mesta Stropkov Ondrej Brendza, vedúci OŠK Tibor Kubička i historik mesta Stropkov Ľuboslav Šmajda, ktorý celé toto podujatie moderoval.

„Ako historik vnímam túto knihu veľmi pozitívne, pretože sám viem, že odborné texty zaujmú len veľmi malý okruh ľudí. Táto kniha je príbehom o meste Stropkov, zachytáva celú jeho históriu a určite chytí za srdce nielen staršiu generáciu, ale aj tú mladšiu, pretože historické príbehy sú sformulované do poviedok,“ povedal v úvode Ľ. Šmajda.
Divadlo Spod veže síce predviedlo zdramatizovaný úryvok z knihy, no to ako rytier Andreas dopadol už nájdeme v knihe, ktorú M. Majerník venoval svojmu rodnému Stropkovu, všetkým jeho obyvateľom, priateľom a príbuzným, medzi ktorými prežil časť svojho pekného života. Čitateľom prináša päť vzrušujúcich príbehov z dlhej stropkovskej histórie, od stredoveku až po začiatok dvadsiateho storočia. Je to pohodové čítanie pre tých, ktorí majú radi poznávanie vlastnej histórie a dobrodružstvo popretkávané láskou. Deje príbehov majú historický základ a odvíjajú sa od skutočných udalostí. Jazykovú úpravu tejto knihy vzala do svojich rúk Marta Szattlerová, ktorá je tiež našou stropkovskou rodáčkou.
„Stropkov bol a je mojim rodným mestom. Narodil som sa tu, no žil som v Ústi nad Labem do štyroch rokov. V roku 1953 sme sa celá rodina presťahovali do Strážskeho. Neskôr sme sa vrátili do nášho rodiska. Stropkov mi prirástol k srdcu, aj keď ho mnohí nepoznali. Príchod Tesly Stropkov i futbalové dianie zviditeľnili mesto Stropkov a ja som začal byť hrdý na to, že som Stropkovčan,“ prezradil autor knihy M. Majerník a dodal, že sa vždy zaujímal o históriu Stropkova.
Do literatúry vstúpil koncom minulého storočia časopiseckým publikovaním humoristických poviedok a blogov so sociálnou tematikou. V roku 2015 vydal svoju prvú knihu poviedok Preteky s časom a v roku 2017 dobrodružný román Záhadná tuláčka. V súčasnosti žije a tvorí v Stropkove. „K napísaniu knihy ma troška navnadil aj náš historik Ľ. Šmajda. Začal som poviedkou o veľkom ohni, ktorá je historickou udalosťou. Na základe historických autentických dokumentov o Stropkove s prímesou mojej fantázie postupne vznikala celá táto kniha,“ povedal M. Majerník. Kniha sa stretáva s úspechom, momentálne je predaných už viac ako dvesto výtlačkov. Okrem autentických príbehov zdokumentovaných v archívoch sú aj postavy v príbehoch reálne zakomponované do jednotlivých udalostí, vytvárajúcich obraz vtedajšej spoločnosti.
„Kde inde ak nie na tomto pamätnom mieste uviesť do života takúto knihu. Na tomto mieste nášho stropkovského hradu sa písala história od prvej písomnej zmienky a na tomto mieste sa história píše aj teraz. V duchu veľkého výroku „Historia est Magistra Vitae“ sa autor zhostil myšlienky zvečniť historické fakty v tejto knihe podľa hesla „co je psáno, to je dáno“. Žijeme modernú dobu a z našich rodín, z našich životov, sa ako keby tak systematicky vytláčala kniha, ako keby strácala význam, preto si veľmi vážime iniciatívu, aktivitu, ale hlavne dielo nášho rodáka M. Majerníka. Táto kniha má už teraz veľkú hodnotu, pretože je v nej odovzdané dedičstvo, ktoré sme zdedili a ktoré my môžeme odovzdať ďalšej generácii, ktorá príde po nás. Veľmi sa z toho teším,“ povedal primátor O. Brendza a dodal, že M. Majerník je neoddeliteľnou súčasťou nášho mesta. Počas celého svojho života sa podieľal na jeho raste, na jeho propagácii nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí a v tomto trende pokračuje ďalej. „Táto kniha bude venovaná našim partnerom, priateľom pri rôznych oficiálnych i neoficiálnych stretnutiach a podujatiach v našom meste. Stropkov si svoju históriu váži a vážime si tých, ktorí na túto históriu poukazujú a hovoria o nej. Vnímam uvedenie tejto knihy do života ako keby začiatok poslednej štvrtej etapy rekonštrukcie námestia, ktorá bude upriamená na históriu, na ten náš zabudnutý stropkovský hrad,“ uviedol a autorovi knihy vyjadril vďaku a zaprial mu všetko dobré, veľa elánu a entuziazmu k jeho ďalšej práci.
„Na prvý pohľad sa môže zdať, že v malých mestečkách sa veľká história iba akosi bezvýznamne tmolila, ale opak je pravdou. Často do nej zasiahli viac ako veľavýznamne, ba dokonca je viac ako pravdepodobné, že mnohé historické udalosti bez týchto malých osadenstiev, ich prostredia a atmosféry, by nabrali celkom iný smer a spád, čoho dôkazom je i týchto päť príbehov, ktoré ma doslova fascinovali, keď som začal rozmotávať dramatické súvislosti, na pozadí ktorých sa odohrávali,“ myslí si autor knihy a dodáva, že všetko, čo spracoval v jednotlivých obrazoch bolo použité tak, aby sa čitateľ mohol vo svojej fantázii preniesť do stredovekého obdobia, od drsného pätnásteho storočia, keď zúrili bratovražedné vojny, sedliacke povstania, kuli sa spiknutia a zrady, cez storočie sedemnáste, ktoré prinieslo tvrdú svojvôľu mocných feudálov nad životom a smrťou svojich poddaných. V závere knihy autor načrtol obraz premeny mestečka po veľkom požiari až do dvadsiateho storočia, kedy vznikol štát, ktorý väčšina z nás už pozná z vlastnej skúsenosti.
Autor foto: A. Hričan

obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 8. 2. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 202x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou