smahu správy

Šach 06/2019

Šachisti na víťaznej vlne

Druhá liga pokračovala siedmym kolom. Šachisti sa presťahovali do priestorov kultúrneho strediska a príjemné prostredie nám prinieslo víťazstvá.
Šk Stropkov+Svidník – Slávia PU Prešov 5,5 : 2,5
Oba tímy nastúpili bez viacerých hráčov základnej zostavy. Viac hernej pohody aj kvality bolo na našej strane. Zápas sa začal dvoma remízami. Michal Grešlík nenastúpil celkom fit a tak aj keď si vypracoval mierne lepšiu pozíciu uspokojil sa s nerozhodným stavom. Kapitán Juraj Lažo hral s čiernymi figúrami s vyrovnaným súperom a tak zbytočne neriskoval vzhľadom na ďalšie veľmi dobre rozbehnuté partie. Prvý víťazný bod zaznamenal Jozef Kmiť, keď sa mu podarilo získať rozhodujúci materiál a súper sa vzdal. Vzápätí ďalší bod pridal Eduard Paňko st., ktorý kombinačnou sériou donútil súpera k rezignácii. Nasledovala remíza Mária Haška, pre ktorého to bola premiéra v druhej lige. S čiernymi figúrami dokonca získal malú výhodu, ale prijal ponúknutú remízu. Najkrajšiu partiu odohral Radoslav Paňko a previedol pozičné aj kombinačné schopnosti a súpera dostal pod nezastaviteľný matový útok. Ďalší víťazný bod pridal Eduard Paňko ml., ktorý s bielymi figúrami mal celú partiu pod kontrolou a postupne zvyšoval svoju prevahu až do úspešného záveru zakončeného matom. Zápas ukončil Marcel Presalovič na prvej šachovnici. Škoda, že keď získal lepšiu pozíciu, prišla nekorektná obeť namiesto vyhrávajúceho ťahu. Do poslednej chvíle sa pokúšal prekvapiť súpera a partiu aspoň remizovať. Súper však bol pozorný a darovanú výhodu už nepustil.

Stropkov juniori – MŠK Vranov n/Topľou 3,5 : 1,5
Juniori dohrávali šieste kolo. Súper nám výrazne pomohol keď neobsadil poslednú piatu šachovnicu a Annamária Polačková získala bod bez boja. Ďalší bod pridala Evka Polačková na štvrtej šachovnici. Po vyrovnanom priebehu partie získala pešiaka, ktorého sa jej podarilo premeniť na dámu a súpera úspešne zmatovala. Pekný matový útok predviedol Peter Sopko. Prehrával síce o figúru ale našiel spôsob ako preskupiť figúry a súpera prekvapiť. Jozef Polačok partiu nezačal dobre a stratil už v úvode materiál. Skúsený súper výhodu vyžil a získal jediný víťazný bod hostí. Radko Vojček hral ako na hojdačke. Najprv získal pozičnú prevahu, ktorú však nevyužil. Naopak dostal sa do horšej pozície. Súper mu dal druhú šancu, keď Radko získal kvalitu (vežu za strelca).
Radko však nenašiel správny plán a partia skončila remízou. Po sérii prehier však víťazstvo našich juniorov potešilo.
Tréning v Stropkove:
Začiatočníci – CZŠ sv. Petra a Pavla Stropkov, streda 14.30 hod.
Tréning pre všetkých – kultúrne stredisko, piatok 16.10 hod.
Akcie: 9.2. Valentínsky turnaj GPX, Humenné
-ep-

redakcia | 8. 2. 2019 | Šport | Odkaz na článok | | 25x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou