smahu správy

Dávno, pradávno...

Sondy do najstarších dejín regiónu

Takto sa občas začínajú rozprávky – „bolo to dávno, pradávno“. My na tomto mieste, samozrejme, nechceme rozprávať rozprávky. Skúsime sa dotknúť naozaj hlboko v čase ukrytých pradávnych ľudských dejín, opierajúc sa o seriózne archeologické výskumy a preložiac ich výsledky do popularizačnej ľudskej reči.

Ponúkame vám, milí čitatelia, pod týmto názvom niekoľko pohľadov do najstarších dejín Stropkova a jeho regiónu.
Ak sa vám niekedy zazdá, že si vymýšľame, dovoľte mi, spomenúť si na môjho otecka, ktorý sa z mojej profesie archeológa kedysi „dávno-pradávno“ dobromyseľne smial, že archeológom je milión rokov hore-dole a že aj tak sú to všetko výmysly. Keď som mu však z môjho prvého výskumu (ach, ako to bolo dávno-pradávno!) ukázala neolitické čepieľky z obsidiánu (čierne priehľadné sopečné sklo) a vysvetlila mu, čo je bulbus (úderový kužeľ), ktorý nemôže vzniknúť prírodným štiepením, iba dôsledkom ľudskej činnosti a že tie zúbky po stranách sú retušou, ktorú tiež musel urobiť človek, trochu zmĺkol a neskôr som ho pristihla, ako susedovi vysvetľuje: „Vieš, oni tí archeológovia si nevymýšľajú, pozri, toto je bulbus a toto retuš…“
Verím, že aj Vy sa prostredníctvom týchto malých sond do „dávna – pradávna“ ponoríte do praveku, stredoveku i včasného novoveku a že spoločne objavíme dávno zabudnuté dejiny, ktoré sú – či chceme či nechceme – našou súčasťou tak, ako je detstvo súčasťou našej osobnostnej identity.
Hneď na úvod musíme povedať, že stropkovský región nepatrí k archeologicky bohatým regiónom. Do istej miery to iste spôsobil charakter jeho nie najideálnejších prírodných podmienok, ale určite tu zohráva rolu aj nepostačujúci archeologický výskum, ktorému sa tu nevenovala potrebná pozornosť. V podstate okrem dvoch – troch prieskumných aktivít sa tu realizovali iba výskumy na vedecké účely sprostredkované Ing. M. Kniežom a jeho agentúrou Krajina (Mrázovce, Stropkov – Sitník) a na prstoch jednej ruky spočítaných výskumy súvisiace so stavebnými aktivitami (Stropkov – hrad, resp. intravilán). Bohatstvo archeologických pamiatok južnejších oblastí na jednej a severnejších (na poľskom území) na druhej strane dáva tušiť, že budúcnosť ešte môže priniesť početnejšie a snáď aj celkom prekvapivé archeologické doklady o osídlení Stropkova a jeho okolia.
Symbolom nášho miniseriálu je stolový zvonček – jeden z najcennejších archeologických nálezov zo Stropkova, ktorý sa našiel v r. 2006 pri výskume v blízkosti Kaštieľa. Z hľadiska dávnych dejín je to pomerne mladý predmet, ale je skutočne cenným dokladom toho, že Stropkov mal v minulosti kontakty s Európou a svetom. Zvonček je holandskej proveniencie a nesie nápis a vročenie 1561. Podobné zvončeky sú ozdobou aj veľkolepých expozícií v Prahe, kde sme v lete našli dva analogické exponáty.
My sa však vrátime v najbližšom príspevku do omnoho vzdialenejšej minulosti, kde sa stretneme s lovcami mamutov, s ľuďmi, ktorí si vystačili iba s tým, čo im poskytla samotná príroda.
PhDr. Mária Kotorová Jenčová, PhD.

obrazok obrazok obrazok

redakcia | 1. 2. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 379x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou