smahu správy

Stropkovské Gymnázium ako pilotná škola projektu Komunikácia - cesta k porozumeniu a úspechu

Žijeme v informačne presýtenej dobe. Intenzita procesu výmeny informácií, ktorý sa nazýva aj komunikácia, má nebývalé rozmery, no podiel jeho ľudského rozmeru sa pomaly a znepokojujúco blíži k nule. Každý z nás vníma mladých ponorených nosom do displeja mobilného telefónu počas chôdze po ulici, pri stoloch v reštauráciách alebo v autobuse už viac-menej komicky.

Na našom gymnáziu sme sa rozhodli urobiť kroky proti negatívnej stránke tohto snáď už globálneho javu. Uvedomili sme si, že osobnostný rozmer výmeny informácii sa jednoducho nedá nahradiť technológiami, že vzájomné pôsobenie dvoch, či viacerých osôb navzájom prináša benefity, ktoré sa kvantitatívne ani vyjadriť nedajú.
Koncom leta 2018 vedenie Gymnázia v Stropkove reagovalo na výzvu Štátneho pedagogického ústavu v Bratislave, ktorý v tomto školskom roku rozbehol pilotný projekt Komunikácia – cesta k porozumeniu a úspechu zameraný na rozvoj komunikačných, prezentačných a mediálnych spôsobilostí. Do spolupráce na projekte sa prihlásila tridsiatka základných a stredných škôl a gymnázií z celého Slovenska. Naša škola bola vybratá medzi tú desiatku, v ktorej sa projekt realizuje.
Prvé stretnutie, ktoré sa uskutočnilo minulú stredu 16. januára 2019 bolo zamerané na rozvoj komunikačných zručností našich učiteľov, ktorí sa zapojili do tohto projektu. Počas celého dňa sa moji kolegovia v neformálnej a pracovnej atmosfére s pani doc. PhDr. Evou Chudinovou, PhD., s vynikajúcou herečkou a vysokoškolskou pedagogičkou pani profesorkou Božidarou Thurzonovovou, PhD. a s prodekanom Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy PhDr. Richardom Keklakom, PhD. ponárali do tajomstiev úspešnej komunikácie. Reč tela, záludnosti hlasového prejavu či samotný pohľad prezrádzal profesionálom z mediálnej praxe veľa. Rétorické cvičenia a simulované správy pred televíznou kamerou inšpirovali k ďalšej práci na sebazdokonaľovaní.
V ten istý deň nás dopoludnia navštívil aj krstný otec myšlienky uvedeného projektu, poslanec NR SR pán Karol Farkašovský, ktorý vo veľmi zaujímavom rozhovore s našimi tretiakmi na príkladoch zo svojej práce v Slovenskom rozhlase a televízii, v komerčnej televízii a medzi politikmi doma i v zahraničí vysvetlil dôležitosť spôsobu komunikácie pre porozumenie a úspech.
Tešíme sa na ďalšie pracovné stretnutie vo februári tohto roku.
Ing. Slavomír Cichý

obrazok obrazok

redakcia | 1. 2. 2019 | Školy a ich aktivity | Odkaz na článok | | 176x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou