smahu správy

Krutý predvianočný čas v roku 1944

Na rozhraní mesiacov november – december 1944 obyvatelia dedín pod Duklou, nevynímajúc obce v Stropkovskom okrese prežívali hrôzu, neuveriteľný strach súvisiaci s pripravovanými bojmi na Ondave. Na Vianoce nebol čas, pripomínali si ich modlitbou a skromným chlebíkom ak bol.

Nariadená evakuácia ustupujúcou Nemeckou fašistickou armádou sa bytostné dotkla aj obyvateľov Vyšnej Olšavy. Ľudia sa snažili vyhnúť evakuácií smerom na Prešov. Strach, že sa už nikdy nevrátia domov bol veľký. Boli nútení nemeckými fašistami opustiť svoje príbytky. Skromný majetok nakladali na kravské i konské poťahy a utekali do okolitých lesov.
V noci sa jednotlivci vracali tajne do dediny pre seno, obživu pre zvieratá i rodinu.
Rodina Vargová i Guziová mali asi pol ročné bábätka, ktoré ťažko znášali zimu, preto pomocou ohňa v lese ich zahrievali. V noci bábätka nechali bez dozoru pri horiacom ohni a išli na seno do dediny. Potichu sa priblížili k svojmu domu, cez okno videli do lampou osvietenej izby, v ktorej si nemecký vojaci robili primitívnu hygienu – vyberali si vši z rozkroku, vlasových častí tela, tieto hádzali cez otvor do ohňa na sporáku. Trpeli všetci, včítane Nemcov. Pri návrate do lesa zistili, že dievčatko v perinke Anna Guziová skoro uhorelo. Pred odchodom z dediny nemeckí vojaci jej matku postupne znásilnili pred jej vlastným mužom, bavili sa na bezradnosti jej manžela. Dym a svetlo ohňa prezradilo úkryt evakuantov. Ráno nemecká hliadka evakuantov obsadila, označila ich za partizánov, chcela ich postrieľať.
Vďaka prítomnosti Zuzany Legiňovej, ktorá sa ako slúžka na Južnej Morave naučila po nemecky, presvedčila Nemcov, aby ich len vyhnali z lesa. Odišli smerom na Prešov, odbočili z cesty a dostali sa do Marhane okres Bardejov. V Marhani neboli vítaní, nakoniec ich gazda kvôli dvom malým deťom prichýlil. Po prechode frontu asi 20. januára 1945 sa vracali evakuanti domov do Vyšnej Olšavy. Cesty boli plné evakuantov, vojakov Červenej armády. Malý Janko Varga veľmi plakal, od októbra podrástol, z perinky mu trčali nohy a bola mu zima. Všimol si to vodič nákladného vozidla, červenoarmejec vracajúci sa od Prešova. Zastavil, zobral matku s dieťaťom do auta. Teplo v aute uspalo malého Janka, ktorý prestal plakať a zaspal.
Doma našli príbytky, stodoly, pivnice prázdne Vyčíňala cholera, ktorou bol nakazený aj otec malého Janka. Matka pre záchranu syna pred cholerou, odišla s ním do svojho rodiska – Oľšavky. Manžel zostal sám a nemal mu kto poskytnúť pomoc. Našli ho po čase sedieť na stoličke pri chladnej peci v zimnej kuchyni s odmrznutými nohami a v bezvedomí. Prišiel o nohy a trpel veľa rokov. Nedovolil amputovať svoje nohy, až po troch desaťročiach, kedy zasiahla jeho manželka. …v ďalšej izbe ležalo 13 ročné dievča vo vysokých horúčkach medzi mŕtvymi…
Článok píšem s cieľom osloviť mladých ľudí, aby poznali hrôzy vojny, nezľahčovali doterajšie rinčanie zbraní, lebo mlčia múzy. V živote je dôležitá pravda, láska, spravodlivosť, ktoré zabezpečia mier vo svete. Bojovať za mier sa oplatí! A preto sme tu my, Slovenský zväz protifašistických bojovníkov.
-pk-

redakcia | 18. 1. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 201x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou