smahu správy

Život v škole v Nižnej Olšave

V našej škole máme taký zvyk, že jednu noc prežijeme v škole. Všetci sa tešíme kedy tá noc príde. Tento rok ju pani učiteľka spolu s mamkami naplánovala na december. Najprv sme si mysleli, že to bude trvať veľmi dlho pokiaľ príde ten deň. Ale netrvalo, lebo v tomto školskom roku sme mali každý mesiac nejaké prekvapenie. Prekvapenia začali hneď na začiatku.

Už prvý deň školského roka bol taký neobyčajný, lebo po slávnostnou otvorení k nám prišiel „Balónový kráľ“. Ten každému vyrobil balónové zvieratko a nám sa vlastne nechcelo ísť domov. V októbri sme mali hodinu vlastivedy ako vlastivednú exkurziu. Neprechádzali sme sa po našej obci, ale navštívili sme miesta odkiaľ k nám prichádzala sloboda. Boli sme na vyhliadkovej veži a pri pamätníku na Dukle, vyskúšali sme si aké to je byť v zemlianke alebo bunkri. Vo vojenskom múzeu vo Svidníku sme sa dozvedeli veľa zaujímavosti o 1. a 2. svetovej vojne.
Uplynulo niekoľko týždňov a do našej školy zavítalo divadielko Crocus, ktoré nám zahralo rozprávku „O čižmárovi Barnabášovi“.
Ani sme sa nenazdali a všade vyhrávajú vianočné piesne a v škole na okná dávame zimnú výzdobu. Je tu adventné obdobie. Všetci čakali na Mikuláša a my aj na čarovnú noc v škole. Čakanie treba prežiť s radosťou. Náš prvý adventný týždeň radostný bol. V stredu sme išli do Prešova. Vedeli sme, že nás čaká niečo zaujímavé. A veru bolo. Najprv sme išli do divadla, kde sme videli krásnu rozprávku „O červenej čiapočke“. Bola však iná. Vlk Čiapočku nezožral, lebo miloval sladkosti a okrem toho nás aj veľa naučil. Z divadla sme išli na výstavu Leonarda da Vinci. Teraz už všetci vieme, že autorom obrazov Mona Lisa, či Posledná večera je práve on. Naučili sme sa však aj niečo iné. Ak ma chce mamka odmerať, nemusím bežať k stene, ale stačí keď roztiahnem ruky a mamka odmeria ich dĺžku od prostredníka k prostredníku. Hneď zistí či sme vyrástli. Bolo tam však aj veľa iných zaujímavých vecí. Z výstavy sme sa presunuli do paláca grófa Rákoczyho, kde sme sa dozvedeli niečo o tejto rodine, ale aj o cechoch, ktoré v Prešovskej župe kedysi boli a pozreli sme si výstavu hasičských áut. Domov sme sa vrátili unavení, no o niečo múdrejší. Ráno sme v škole našli prekvapenie – darčeky od Mikuláša spolu s dobrou správou, že v piatok bude čarovná noc.
Dočkali sme sa! Konečne piatok. Chlapci – futbalisti sa zúčastnili Mikulášskeho futbalového turnaja v Stropkove, my ostatní sme sa spolu s učiteľmi pripravovali na popoludnie.
Keď sa vonku začalo stmievať, spolu s deťmi z MŠ sme sa stretli pred obecným úradom. S pánom starostom sme čakali na Mikuláša. Ten však ochorel a neprišiel, darčeky však poslal. Poverili nás dôležitou úlohou – rozsvietiť Betlehem a vianočný stromček. Neskôr sme išli všetci do kostola a po svätej omši rovno do školy. Tam nás už čakal hrnček horúceho čaju a teplá večera. Pri večeri sa nám futbalisti pochválili, že vyhrali všetkých päť zápasov a nepocítili žiadnu prehru. Všetci sme sa z toho tešili. Po večeri k nám prišla teta Rojková, ktorá nás učila zdobiť medovníčky. Neskôr sme zhotovovali svietniky, stromčeky šťastia, čokoládové misky a vianočné pozdravy. Chceli sme si dať aj nejakú športovú súťaž, ale noc bola veľmi krátka. Večer ubehol tak rýchlo, že sme to nestihli. Zrazu bola polnoc a to bol čas na rozprávku a spánok. Tak rýchlo ako prešiel večer prebehla aj noc. Ráno sme si zbalili veci a unavení, ale šťastní sme sa pobrali domov.
Tento rok sme teda prekvapili svojich blízkych vlastnoručne zhotoveným darčekom. Bolo to skvele, len škoda, že máme takú čarovnú noc iba raz v roku.
Žiaci 3 a 4. ročníka a učitelia ZŠ Nižná Olšava

obrazok

redakcia | 11. 1. 2019 | Školy a ich aktivity | Odkaz na článok | | 39x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou