smahu správy

Rodáčka z Breznice Mária Kuriľak Soročinová napísala zbierku básní s náboženskou tematikou KEĎ DUŠA BDIE...

Svetlo sveta uzrela v poradí druhá zbierka básní „Keď duša bdie“, autorkou ktorej je Svidníčanka Mária Kuriľak Soročinová, ktorá pochádza z Breznice, čo bolo dôvodom prečo túto zbierku slávnostne uviedla do života práve vo svojom rodisku v obci Breznica, po slávnostnej svätej omši v tamojšom kostole.

Autorka Mária Kuriľak Soročinová ozrejmila svoje pohnútky, ktoré ju viedli k napísaniu básní s náboženskou tematikou. Aj keď sa vždy snažila byť dobrou kresťankou a žiť podľa božích prikázaní, netvrdí, že ňou aj vždy bola. „V detstve a mladosti som do kostola chodievala s rodičmi, viedli ma k náboženského životu i modlitbám, no veľmi som sa nad otázkami náboženstva a hĺbkou kresťanstva nezamýšľala. Ako väčšina mladých ľudí som tak činila skôr z poslušnosti k rodičom a viery v niečo tajomné, nadpozemské, viery v Boha. Bol to prístup mladého človeka, laika, bez hlbšieho zamýšľania sa nad darom života pozemského i večného, ako aj neuvedomovaním si spôsobu cesty, ktorá k nemu vedie,“ povedala autorka. Plynutím času však nastal okamih, od kedy sa autorka témou viery v Boha zaoberala podrobnejšie. Meditáciou mu otvorila srdce a nechala sa s pokorou viesť životom podľa vôle božej. „Nebeskému Otcovi som vďačná za všetko, čo mám, čím a kým som, čo robím. Ďakujem mu za každý deň svojho života, za moje deti, blízkych i za prácu, ktorú vykonávam. Počas každodenných rozhovorov s Otcom som sa ho raz spýtala, aký má so mnou plán, čo môžem urobiť ja pre neho, keď on pre mňa robí tak veľa. Vtom som v hĺbke môjho vnútra začula hlas, cez ktorý, myslím si, ku mne prehovoril Duch Svätý pomocou mne zoslaného anjela a povedal: „Keďže som ti dal do vienka poetickú dušu, nepíš len o svetských veciach, to robia mnohí… Napíš básne o tvojej viere tak, ako to cítiš a chápeš ty, aby si oslovila aj ostatných ľudí zamyslieť sa nad ich životom, vierou a cestou po ktorej kráčajú.“ Na chvíľu som sa zamyslela a potom som si povedala: „Prečo nie, skúsim to!,“ dodala autorka, ktorá vedela, že s písaním problém mať nebude, keďže písať o tom, čo má v srdci, nie je ťažké. „Je to ako vyznanie zamilovaného. Ak je to úprimné a zo srdca, myšlienky sa s ľahkosťou menia na slová a slová sa spájajú do viet pre vyznanie lásky k milovanému… Skôr som sa obávala, ako skutočnosť, že napíšem básne s náboženskou tematikou, príjmu ľudia v mojom okolí alebo zástupcovia cirkvi.“ Autorka sa v ťažkých chvíľach posilňovala čítaním evanjelia, či čítaním Biblie.
Knihu recenzovala pedagogička, žijúca vo Svidníku, Jana Mihaličová, ktorá taktiež pochádza takpovediac z nášho kraja a to z Nižnej Olšavy. O zbierke sa vyjadrila takto: „Autorka každou básňou nadväzuje kontakt s Bohom, prosí, ďakuje, pýta sa, hľadá… Priamo i nepriamo cez nádhernú optiku umeleckých prostriedkov nás núti dostať sa do polohy sústredeného, citlivého, vnímavého a pozorného čitateľa. Každá reakcia na túto zbierku bude závisieť od toho, či ju prijmeme a ona bude v nás zvučať alebo nás neosloví, pretože je nám komunikácia s Bohom vzdialená. Ako tichý nežný potok sa nám chce každá báseň vliať do duše, chce byť našim hlasom na púšti, je však len na nás, či necháme otvorené dvere do svojho srdca a necháme sa unášať krásou veršov, ktoré nám autorka prináša,“ zhodnotila Jana Mihaličová.
V závere dodajme, že básnická zbierka s duchovnou tematikou je ilustrovaná ikonami Andreja Urama – Murína. Na obálke zbierky básní sú kríže, ktorých autorkou je Mária Kuriľak Soročinová. Triptych na titulke je symbolom viery a folklóru. Kríž má uprostred jeden biely kvet – je symbolom Ježiša Krista, štyri žlté kvety znázorňujú štyroch evanjelistov, dvanásť červených kvetov znamená dvanásť apoštolov a malé kvietky – to sme my, veriaci. Folklór sprítomňuje farebnosť krížov, sú to farby regiónu.
Táto zbierka básní je nádherným darčekom k blížiacim sa vianočným sviatkom. Knihu si možno zakúpiť v kostoloch farnosti Breznica, v Dukla destination vo Svidníku alebo priamo u autorky cez svoje uvedené meno v tomto článku prostredníctvom správy na FB.
-jm-

obrazok

redakcia | 21. 12. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 55x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou