smahu správy

Krosno – malý Krakov

Sprievodné podujatie k výstave „Petrolejové lampy – funkčnosť a krása“

Je vzácnosťou, keď spolupráca medzi inštitúciami prerastie v čosi, čo sa medzi ľuďmi bežne nazýva priateľstvo. Je ešte väčšou vzácnosťou, ak sa tak deje napriek štátnej hranici, jazykovej bariére a vzdialenosti.

Krajskému múzeu v Prešove a Múzeu Podkarpatskému v Krosne sa takýto malý zázrak podaril a vďaka dlhoročnej spolupráci niekdajšieho Vlastivedného múzea v Hanušovciach (dnes súčasť Krajského múzea v Prešove) s krosnianskym múzeom sa dnes kontakty prenášajú a zintenzívňujú v rámci celého Krajského múzea – Tripolitany. Popri už tradičnej spolupráci v experimentálnej archeológii siahli partnerské múzeá tentoraz do inej oblasti – do histórie osvetlenia, v ktorej je Múzeum podkarpatské v Krosne európskym unikátom. Spravuje a prezentuje najväčšiu zbierku petrolejových lámp. Časť z nich je do 15. 12. 2018 predstavená v stropkovskom Kaštieli na unikátnej výstave „Petrolejové lampy – funkčnosť a krása“.
Verím, že tak, ako sme boli petrolejovými lampami mnohokrát očarení my pri návštevách nášho partnerského múzea, prinášajú potešenie z krásy umeleckého remesla i poznanie kúska histórie, v ktorej dominovali petrolejové svietidlá, aj návštevníkom tejto výstavy. V týchto malých – veľkých predmetoch sa spája vysoká funkcionalita, ľudský dôvtip a technické riešenie so zmyslom pre krásu a umenie. Navyše, v súčasnosti, s všade dostupným elektrickým osvetlením, nesú v sebe tieto exponáty veľkú dávku posolstva histórie s príchuťou nostalgie starých čias.
O lampách a dejinách osvetlenia sme sa v Kaštieli Stropkov už rozprávali. Pred záverom výstavy chceme ešte predstaviť naše spriatelené múzeum a jeho mesto. Pre Stropkovčanov je Krosno azda známejšie ako Košice či Prešov. Ale ruku na srdce, čo z histórie tohto starobylého poľského mesta v našom blízkom susedstve poznáme? Pozývame preto všetkých záujemcov a milovníkov histórie na zaujímavú prednášku Mgr. Jana Gancarského, riaditeľa Podkarpatského múzea v Krosne, ktorý predstaví svoje mesto označované v histórii aj ako malý Krakov. Prednáška sa uskutoční 29.11.2018 o 16.00 hod. v Kaštieli.
Treba zdôrazniť, že výstavu a jej sprievodné podujatia bolo možné zrealizovať len vďaka podpore Fondu na podporu umenia, ktorá umožnila zabezpečiť väčšinu nákladov spojených s inštalovaním krehkých exponátov v Krajskom múzeu -Tripolitane.
PhDr. Mária Kotorová-Jenčová, PhD., riaditeľka Krajského múzea v Prešove a autorka projektu

redakcia | 30. 11. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 192x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou