smahu správy

Svetový deň diabetu 2018

Svetový deň diabetu je vyhlasovaný každoročne 14. novembra Svetovou federáciou diabetu (lDF) v spolupráci s WHO za účelom zvyšovania povedomia o tomto ochorení, o jeho príčinách, príznakoch, liečbe a komplikáciách.

Diabetes mellitus – cukrovka patrí medzi závažné chronické ochorenia. V dôsledku akútnych a chronických komplikácií sa významnou mierou podieľa na chorobnosti, invalidite aj úmrtnosti.
V roku 2017 bolo v diabetologických ambulanciách evidovaných 354 726 pacientov s diabetes mellitus, pričom každoročne pribudne viac ako 22 000 nových diabetikov. Vzhľadom k predpokladu, že ďalších 50 – 60 000 je vedených všeobecným lekárom alebo internistom je počet pacientov so známym diabetom ešte vyšší a pohybuje sa okolo 400 000. Tento počet však ani zďaleka nie je konečný. Podľa odhadov medzinárodných organizácií u ďalších 33 % populácie ochorenie zatiaľ nie je diagnostikované. Organizmus postihnutého je však vystavený jeho negatívnym dôsledkom, čo sa prejavuje postupným poškodzovaním očí, obličiek, nervstva, urýchlením rozvoja srdcovocievnych ochorení, erektilnou dysfunkciou, zvýšenou náchylnosťou na infekcie, horším hojením poranení a inými prejavmi.
V 90 % prípadoch ide o diabetes typu 2, pri ktorom najdôležitejším vonkajším faktorom príčiny vzniku je nadváha, obezita a nízka fyzická aktivita. Je k dispozícii mnoho argumentov a klinických štúdií, ktoré ukazujú, že prechodu z rizikového prediabetického štádia (porucha tolerancie glukózy, hyperglykémia nalačno, metabolický syndróm) do štádia klinického DM je možno predísť alebo ho aspoň oddialiť až v cca 50 % prípadov správnou intervenciou v horizonte efektu minimálne 5–7 rokov.
Témou pre rok 2018 je Diabetes a rodina. V mnohých rodinách sa cukrovka objavuje v každej generácii. Počet členov rodiny s cukrovkou narastá a diabetes sa u nich dokonca objavuje v stále nižšom veku. Pacienti v mnohých prípadoch na chorobu rezignujú a berú ju ako svoje nechcené dedičstvo, ktoré v podstate očakávali. Pravda je, že dedičnosť existuje. V „diabetických“ rodinách je skutočne pravdepodobnosť ochorenia vyššia. Svoju úlohu však zohrávajú stravovacie zvyklosti a životný štýl rodiny. Obezita, prejedanie sa, sladené nápoje – zlý životný štýl by však rozhodne nemal byť tým, čo spája rodiny! Súčasne s rastúcou hmotnosťou ubúda prirodzený pohyb. Riešením je zmeniť životný štýl pacienta s diabetom i celej rodiny, zaradiť do denného rozvrhu fyzickú aktivitu, strážiť si svoju hmotnosť a začať variť chutne, ale podľa zásad správnej výživy. Diétne odporúčania pre diabetikov sú totožné so zásadami racionálneho stravovania. Preto rovnakú stravu môže s diabetikom konzumovať celá jeho rodina. Je to aj jediná prevencia pred tým, aby nám nevyrástla generácia diabetikov. Len tak sa totiž dá vzniku diabetu druhého typu zabrániť, alebo túto chorobu aspoň oddialiť.
RÚVZ Svidník, Oddelenie epidemiológie a výchovy k zdraviu

redakcia | 23. 11. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 38x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou