smahu správy

Spomienka na padlých a 100. výročie ukončenia prvej svetovej vojny v obci Veľkrop

obrazokV povolebnú nedeľu, 11. 11. 2018 sa na cintoríne vo Veľkrope zišlo vyše 60 občanov obce, členov SZPB zo Stropkova, Svidníka, Vyšnej Oľšavy, Giraltoviec, Staškoviec a Medzilaboriec, členov Klubu Arbat Slovensko-ruskej spoločnosti a členov KČP, ako aj gymnazistov z Gymnázia P. Horova z Michaloviec, na pietnej spomienke, aby si uctili obete 1. svetovej vojny a tu pochovaných (zatiaľ známych) 8662 vojakov Rakúsko-Uhorskej, Ruskej aj Nemeckej armády.

Presne o 11. hodine a 11. minúte sa začal pietny akt. Položením vencov z červených makov účastníci vyjadrili úctu a pietu padlým vojakom. Starosta obce Marián Prokopič privítal prítomných, krátko ich oboznámil s vývojom a priebehom obnovy a výstavby cintorína. Vyzdvihol podiel KVH Beskydy i maďarských historikov aj študentov, bez ktorých by sa také rozsiahle a pekné dielo určite nepodarilo. Člen ÚR SZPB a predseda Klubu Arbat Ing. Ján Uhrík pripomenul nezmyselnosť nielen tohto, ale všetkých vojnových konfliktov. Sú vyvolávané snahou o ovládnutie sveta, o hromadenie bohatstva bohatými, ktorým majú vybojovať ich moc, slávu a bohatstvo milióny nič nemajúcich, ktorým zoberú nielen ich chudobný majetoček, ale aj zdravie a bez známok ľútosti tiež život.
Duchovný Pravoslávnej cirkvi Pavol Bobák, ktorý ochotne zastúpil miestnych kňazov, odslúžil pobožnosť- panychídu za padlých a tu pochovaných vojakov. Už na cintoríne, za krásneho, aj keď veterného počasia, sa rozbehli zaujímavé debaty o samotnom cintoríne, o padlých vojakoch aj o nezmyselných vojnových konfliktoch, ktoré hrozia a prebiehajú aj dnes. Rozhovory pokračovali aj na obecnom úrade pri šálke čaju.
V súvislosti s pietnou spomienkou treba vyzdvihnúť tri momenty: aj keď nebola hromadne organizovaná, zišlo sa aj bez pomoci sociálnej siete pomerne veľa ľudí. Milým prekvapením bola účasť študentov z Gymnázia P. Horova z Michaloviec, ktorí predpokladali, že budú na cintoríne sami. Našťastie, nestalo sa. Vďaka Vám za to páni profesori. Veľké poďakovanie patrí prot. Mgr. Pavlovi Bobakovi, ktorý bez váhania prišiel, pretože neodkladné nedeľné povinnosti nedovolili účasť domácim kňazom, a pobožnosťou vyzdvihol dôstojnosť a význam cintorína i tohoto dňa.
Vojnové operácie sa nevyhli ani nášmu kraju. Pamiatkou na tieto boje medzi ruskou a rakúsko-uhorskou armádou, ktorej museli prísť na pomoc aj Nemecké divízie je vyše 200 prvovojnových cintorínov na území severovýchodného Slovenska. Najväčším z nich je cintorín pri obci Veľkrop, ktorý od roku 2007 prechádzal rozsiahlou rekonštrukciou a obnovou. Najprv sa do obnovovacích prác, podľa vyjadrenie starostu Mariána Prokopiča, pustila samotná obec a neskôr sa pridali členovia Klubu vojenskej histórie Beskydy z Humenného. Bez ich pomoci, množstva odpracovaných hodín členov klubu, Maďarov, Poliakov a mnohých ďalších by sa také grandiózne dielo určite nepodarilo. Vďaka ich úsiliu mohol byť cintorín s ústredným monumentom dňa 28. septembra 2018 odhalený a vysvätený. Týmto dňom bol zároveň vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku.
-JN-

obrazok obrazok obrazok

redakcia | 23. 11. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 66x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou