smahu správy

Vianočná hviezdička

III. súťažná prehliadka vianočných piesní a kolied

P O Z V Á N K A

„Christos raždajet sja“ – zdravia, „slavyme Jeho“ – odpovedajú ľudia, ktorí sa stretnú počas vianočných dní „Roždestva Christovoho“ (narodenia Krista). V tomto vianočnom čase boli, ale i sú aktuálne – koledy, vinše a „viflejemsky hry“ (betlehemské hry).
V snahe zachovať vianočné ľudové tradície, teda aj spevy, vinše vznikla myšlienka založiť súťažnú prehliadku vianočných piesní a kolied pod názvom – Vianočná hviezdička. Autorom tejto myšlienky, ktorá sa realizuje formou kultúrneho programu v mesiaci január je Bc. Halina Mivkaničová, ktorá je zároveň organizátorkou a moderátorkou programu. Tohto roku je to v poradí III. ročník a doposiaľ sa ho zúčastnili speváčky, speváci, spevácke zoskupenia, folklórne skupiny z domu i zo zahraničia. Účinkujúcich sprevádza domáca cimbalová hudba. Tomu predchádzajú skúšky a generálna skúška, kde už je stanovená tónina, tempo a hudobný aranžmán. Koncepcia koncertu pôsobí pocitom rodinnej pohody, radosti, vzájomnej úcty a dobrých ľudských vzťahov. Samotnej súťaži predchádzajú regionálne kolá usporiadané v okresoch východného Slovenska. Vekovo je súťaž neobmedzená. Najúspešnejší interpreti vystúpia v galaprograme Vianočná hviezdička, v kinosále vo Svidníku, kde sú hodnotení odbornou porotou a ocenení diplomom a vecnými darmi.
Záujemcom o tohtoročnú súťažnú prehliadku vianočných piesní a kolied, ktorá sa uskutoční pre regionálne kolá v meste Svidník dňa 15.11.2018 a v meste Bardejov dňa 25.11.2018 poskytujeme kontakt: 0918 671 704, e-mail: vianocnahviezdicka@gmail.com
Celý program sa natáča a je vysielaný mestskou káblovou televíziou vo Svidníku, v okrese Bardejov i v Starej Ľubovni. Realizácia tohto projektu je jednou z možnosti poznávania a uchovávania tradícií, a tým aj ľudového piesňového materiálu budúcimi generáciami.
PaedDr. Ľuboslav Kaliňák

obrazok

redakcia | 26. 10. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 67x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou