smahu správy

Investície spoločnosti Byhos za posledné štyri roky boli prevažne investičného charakteru, zdroje sú teda dobre pripravené

obrazokNa 35. zasadnutí MsZ predložil konateľ spoločnosti BYHOS Vít Babjarčik správu o výsledkoch hospodárenia za prvý polrok 2018. Spoločnosť Byhos, s.r.o. vyrába, distribuuje a predáva teplo a TÚV, spravuje a udržuje obecné byty a zabezpečuje služby na základe zmluvy v bytoch v osobnom vlastníctve (OV). Má v nájme štyri tepelné zdroje, ktorými sú Energoblok E1, kotolňu K6 a dve domové kotolne v bytových domoch na Ciolkovského ulici. Teplo a TÚV je z týchto kotolní dodávané do bytových i nebytových priestorov a svoju činnosť zabezpečuje 11 pracovníkmi. V prvom polroku 2018 sa spoločnosti darilo dobre a bolo ziskové. Zabezpečuje služby pre 23 spoločenstiev, t. j. 579 bytov v OV.

„Prehľad ukazovateľov hovorí, že nie sú veľké rozdiely medzi prvým polrokom 2017 a prvým polrokom 2018. Snáď len náklady na elektrickú energiu, ktorá sa vďaka zmene technológie a výmene kotlov,pohybujú smerom nadol,“ povedal v úvode V. Babjarčik a dodal, že spotreba elektrickej energie sa znížila aj v kotolni K6 vďaka použitiu solárnych panelov. V auguste 2018 bol splatený predbežný úver, ktorý slúžil na výmenu kotlov v kotolni E1. „Na kotolňu K6 sa nám podarilo pripojiť aj známu „mrazničku“ (telocvičňa). V roku 2016 sa investovalo do strechy na kotolni E1. V roku 2017 prebehla ďalšia investícia na Energobloku. Opravil sa teplovod k bytovému domu F3, kde prebehla zmena dodávky teplej úžitkovej vody. Tento rok sa na kotolni K6 vymenil kotol, podarilo sa zistiť a odstrániť poruchu na teplovodnom kanáli v parku pred obchodným domom. Všetky tieto investície sú vlastne nutné dôsledky šetrenia bytových domov. Zatepľujú sa domy, vymieňajú sa okná, je vyregulované kúrenie. Následne však stúpajú ceny energie – elektriny a zemného plynu,“ spresnil V. Babjarčik a dodal, že cena plynu bola v apríli 17,50 eur/MWh a teraz v septembri bola 26,50 eur/MWh. „Všetci teplári čakajú na rozhodnutie ÚRSO o cenách plynu na rok 2019. Vzhľadom na počasie, aké máme teraz, sme už s vykurovaním začali v septembri,“ doplnil.
Správe bytov sa podarilo znížiť nedoplatky na bytoch v OV, v nájomných bytoch je tento pokles nižší. V F2, F1 je momentálne neodkúpených 14 bytov, z toho 6 nájomcovia nemajú podanú žiadosť o odkúpenie do OV.
Poslanca S. Kolcúna zaujímalo, či s v najbližšej dobe uvažuje o výmene teplovodných rozvodov na sídlisku Mier. „Jednak zbytočne vykurujeme chodník, ktorý je v dezolátnom stave, v zime je to vidieť hlavne keď je rozmrznutý sneh na chodníku. Jeho oprava však záleží od výmeny teplovodných rozvodov,“ povedal S. Kolcún. Riaditeľ Byhosu uviedol, že investície za posledné štyri roky boli prevažne investičného charakteru, zdroje sú teda poriešené na niekoľko rokov a spoločnosť bude riešiť aj teplovodné kanály v spomínanej lokalite na budúci rok. „Samozrejme budeme čakať na výzvu a pustíme sa do kompletnej rekonštrukcie,“ dodal riaditeľ Byhosu.
Mesto Stropkov spravuje 157 obecných bytov a náklady z toho tvoria opravy a výmeny vodomerov, elektroinštalácie, kanalizácie, deratizácie, revízie, či čistenie komínov a iné.

obrazok

Andrea Fecková | 12. 10. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 233x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou