smahu správy

V boji proti daňovým podvodom pomôže eKasa

Legislatívny proces, prostredníctvom ktorého chce finančná správa uviesť do praxe projekt eKasa, pokračuje. Online pripojenie pokladníc na finančnú správu má jasný cieľ a tým je bojovať proti podvodom vo finálnej spotrebe.

V roku 2012 Finančná správa prijala viacero opatrení v boji proti daňovým podvodom. Medzi najvýznamnejšie patrí napríklad zavedenie kontorlného výkazu DPH, zriadenie daňovej korby, zavedenie informačného systému kontrolných známok, obmedzenie platieb v hotovosti, spustenie virtuálnej registračnej pokladnice i proklientske opatrenia zamerané na podporu dobrovoľného plnenia daňových povinností ako softwarming a elektronická komunikácia. Vďaka týmto opatreniam priniesla finančná správa do štátneho rozpočtu o 3,7 mld eur viac a znížila daňovú medzeru zo 41% na 26%.
„Daňová medzera je na úrovni 1,5 miliardy eur na DPH a z toho tretina je v maloobchode a v sektore služieb,“ povedal prezident finančnej správy F. Imrecze a dodáva, že fiškálny modul nie je dostatočným opatrením v boji proti daňovým podvodom, potrebná je onlinizácia.
Zo skúsenosti finančnej správy totiž vyplýva, že podvody na registračných pokladniciach sa stávali čoraz sofistikovanejšími a počas kontrol bol odhalené falošné bločky na trhu alebo rôzne zásahy do pokladníc.
„Sme presvedčení, že jediná efektívna cesta ako podvody s registračnými pokladnicami eliminovať je ich onlinizácia, teda ich online pripojenie na finančnú správu. Elektronizácia pokladníc je súčasťou opatrení boja proti daňovým podvodom na DPH, ako aj na dani z príjmu právnických osôb. Dôvodom zavedenia eKasy je totiž omnoho vyššia medzera v sektore finálnej spotreby, ako je priemerná daňová medzera DPH v krajine,“ vysvetlil F. Imrecze.
Projekt eKasa prinesie benefity nielen predávajúcim, ale aj kupujúcim – zníži sa administratívna záťaž, elektronický bloček, liberalizované koncové zariadenie, t. z. že na evidovanie tržieb nebude potrebná iba pokladnica, ale aj tablet, mobil, počítač a pod..
Projekt eKasa predstavuje online napojenie všetkých pokladníc na finančnú správu, čo zrýchli a zjednoduší systém kontroly.
Na projekte eKasa pracuje finančná správa spoločne s Ministerstvom financií SR už niekoľko mesiacov a výnosy z postupného celoplošného zavedenia eKasy v roku 2019 sa odhadujú na 72,3 mil. eur a 117,9 mil. eur v roku 2020.
Zavedenie eKasy zníži daňovú medzeru DPH v sektoroch HORECA (hotely, reštaurácie, kaviarne), v sektore maloobchodu a v sektore služieb o 15%. Suma daňovej medzery DPH v spomínaných sektoroch dosahovala za rok 2014 totiž výšku až 491 mil. eur.
Uskutočnili sa viaceré verejné konzultácie priamo na ministerstve financií, stretla sa aj Konzultačná rada prezidenta finančnej správy. Návrh zákona je tak široko diskutovaný na odbornej úrovni s podnikateľskou verejnosťou.
Návrh počíta so zavedením eKasy od apríla 2019 pre sektor HORECA a čerpacie stanice, od júla 2019 pre maloobchod a služby.
-ts-

redakcia | 14. 9. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 226x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou