smahu správy

V krajskom múzeu v Prešove vystaví svoje obrazy kňaz, spevák, thajský bojovník a maliar v jednom

obrazokV Rákociho paláci, sídle Krajského múzea v Prešove, otvoria výnimočnú výstavu obrazov Moja domovina z cyklu Okolo Slovenska. V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva predstaví svoju tvorbu charizmatický autor Martin Šafárik, ktorý bude Slovensko reprezentovať aj za veľkou mlákou. Chýbať nebudú ani známe tváre, program odmoderuje Roman Juraško z TV Markíza a hosťom večera bude herec a spevák Juraj Bača.

Martin Šafárik (1983) je mladý slovenský kňaz, ktorý zároveň vyštudoval operný spev a absolvoval aj súkromné štúdium u známeho bratislavského maliara Pavla Potočka.
„Maľba je pre mňa zhmotnenou modlitbou či meditáciou. Svoje diela vnímam ako zastávky pri bádaní stvoreného,“ prezradil o sebe autor výstavy Martin Šafárik
Okrem toho sa venuje thajskému boxu a z predaja vlastných diel financuje svoje filantropické aktivity.
„Mojou túžbou je oslavovať Boha všetkým čím som, či už športom, spevom alebo maľbou. Snažím sa pri tom využívať všetky dary, ktoré mi Stvoriteľ dal,“ vysvetľuje Šafárik
Vernisáž príde podporiť svojim hudobným vystúpením aj známy slovenský herec a spevák Juraj Bača. Ako sám hovorí, k umeniu má blízko a autorova tvorba sa mu veľmi páči.
„Umenie sa má prihovárať do duše a má vzbudzovať záujem. Martinove obrazy také sú, spájajú naše tradície, históriu, hrdosť a lásku. Je mi cťou, že môžem byť hosťom na takej unikátnej vernisáži,“ dodáva Bača.
Program bude moderovať Roman Juraško, ktorý dôverne pozná nielen samotného autora, ale aj jeho tvorbu.
„Martin ako kňaz pracuje s ľudskou dušou. A to nielen s dušou tých, ktorí u neho hľadajú útechu, ale aj s vlastnou, ktorú vkladá do svojich obrazov,“ hovorí Juraško.
Výstava s názvom „Moja domovina“ je prvou z cyklu autorových prezentácií, ktoré presiahnu rámec Slovenska a na jeseň nás budú reprezentovať v USA a Kanade. Venované sú Dňom európskeho kultúrneho dedičstva, ktoré sa koná v 49 štátoch Európy s veľkolepým cieľom – upozorniť na kultúrne dedičstvo, identitu a duchovné korene jednotlivých národov. Vernisáž sa uskutoční v pondelok 3. septembra o 18.00 hod. a výstava potrvá tri týždne do 23. septembra.

obrazok

redakcia | 7. 9. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 214x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou