smahu správy

Národné stretnutie mládeže P18 v Prešove

obrazokMesto Prešov sa stalo dejiskom Národného stretnutia mládeže P18, ktoré nadväzovalo na Svetové dni mládeže (SDM) a v ktorom nechýbali katechézy s biskupmi pre mladých, krížová cesta, duchovné, kultúrne a športové aktivity.

Národné stretnutie mládeže (NSM) P18 organizovala Katolícka cirkev na Slovensku v spolupráci s mestom Prešov a Prešovským samosprávnym krajom.
Špeciálny program šitý na mieru, v ktorom počas štyroch dní vystúpilo viac než sto profesionálnych a amatérskych hostí, bol zameraný na odvahu a lákal na umelecké čísla, ale aj na slávenia a modlitby, ktoré sa mladým predstavili v netradičnom šate.
Predchádzal mu špeciálny prípravný týždeň dobrovoľníkov, ktorých bolo okolo 500. Oficiálna príprava začala už vlani v septembri po blahorečení saleziána kňaza Titusa Zemana.
„Našou túžbou je umožniť mladým ľuďom stretnutie s Kristom v mladej Cirkvi. Chceme, aby mladí zažili spoločenstvo medzi sebou, okolo svojich pastierov a zároveň túžime, aby sme v nich roznietili túžbu prinášať evanjelium do sveta,“ povedal kňaz Ondrej Chrvala, ktorý už po tretíkrát vedie tím Národného stretnutia mládeže. Okolo 4 000 mladých ľudí z celého Slovenska i zahraničia, ktorí sa na podujatie zaregistrovali, organizátori vyzvali vykročiť, ísť proti prúdu a byť skutočným mladým. Na akcii, ktorú tím spolu s dobrovoľníkmi a partnermi chystal viac ako dva roky, vyvrcholila špeciálna duchovná príprava Odvážny rok. Mladí zaplnili celé mesto, najväčšia časť programu sa konala v Tatran Handball Aréne.
„Mesto Prešov, tretie najväčšie miesto na Slovensku, kráľovské mesto so špecifickou atmosférou, bohatými dejinami, ale aj odtlačkami moderného vývoja. Prešov, označovaný aj ako Atény nad Torysou, bol vždy mestom mladých a mám radosť, že v lete 2018 sme privítali ďalších mladých ľudí, ktorí počas Národného stretnutia mládeže okúsili atmosféru nášho krásneho mesta. Ďakujem Konferencii biskupov Slovenska i všetkým, ktorí sa na organizácii tohto podujatia podieľali, vytvorili sme totiž ďalší významný medzník v modernej histórii nášho mesta. Osobne ma veľmi teší, že Národné stretnutie mládeže sa v roku 2018 konalo v Prešove, metropole severovýchodu Slovenska, ktorá má ambíciu stať sa mestom mladých nielen počas podujatia P18,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.
P18 bolo programovo späté so SDM. Za ich myšlienkou stojí dnes už svätý Ján Pavol II., ktorý osobne zavítal do Prešova v rámci svojej druhej apoštolskej návštevy Slovenska. P18 prebralo štafetu po R13 v Ružomberku (v roku 2013) a P15 v Poprade (2015).
Centrálnym bodom každého dňa bola svätá omša. Prvý deň jej predsedal košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. Večer vyvrcholil programom v deviatich chrámoch v Prešove s názvom „N(M)oc modlitby“.
Záverečná bodka sa konala na Hlavnej ulici v Prešove. V metropole Šariša tak mladí odštartovali prípravu na Svetové dni mládeže v Paname, ktoré sa uskutočnia v januári budúceho roka.
-r-

obrazok

redakcia | 3. 8. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 249x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou