smahu správy

V Stropkovskom kaštieli môžu milovníci umenia obdivovať historické hodiny

obrazokV Stropkove zastal na chvíľu čas a to doslova. Návštevníci kaštieľa sa tu môžu pokochať pohľadom na súbor asi 60-tich vzácnych historických hodín z obdobia 18. až prvej polovice 20. storočia. Výstava pod názvom „In arte voluptas – V umení je pôžitok“, ktorú sprístupnili v piatok 13. júla v Stropkovskom kaštieli, potrvá do 2. septembra 2018.

Historické hodiny pochádzajú zo zbierok Krajského múzea v Prešove a dvoch súkromných zbierok. Vo väčšine prípadov sú zachované a dali by sa bez problémov sfunkčniť. Kolekciu tvoria rôzne druhy hodín veľkej umelecko-remeselnej a estetickej hodnoty. Sú totiž spojením vedy a dôvtipu hodinárskych majstrov, ale aj ďalších remeselníkov, ktorí sa na ich výrobe podieľali (rezbári, kováči, zlatníci, maliari a iní).
„Viaceré z prezentovaných hodín pochádzajú z dielní špičkových európskych výrobcov. Popri nich predstavujeme aj výrobky tunajších majstrov, najmä z Prešova, ktorí sa združovali do cechu a ich majstrovské kusy dosahovali veľmi slušnú úroveň,“ uviedol odborný pracovník a spoluautor výstavy Ing. Samuel Bruss.
Z prezentovaných hodín sú neprehliadnuteľné tzv. amerikánske hodiny, ktoré si Slováci pracujúci na konci 19. a na začiatku 20. storočia v Amerike nosili ako suvenír domov. Medzi najvzácnejšie exponáty patria napríklad barokové konzolové hodiny z 18. storočia, zlátené krbové či nádherné obrazové hodiny, pochádzajúce z viacerých európskych hodinárskych centier. Unikátom sú presýpacie hodiny z 19. storočia.
Najnovším exponátom múzea sú hodiny prešovského majstra Martina Hubera z obdobia okolo roku 1840, ktorý pochádzal z Tirolska.
„V Prešove žil a pôsobil niekoľko rokov, stal sa významným členom prešovského hodinárskeho cechu a jeho výrobky sú dokladom vysokej úrovne tohto remesla na území dnešného východného Slovenska“ hovorí historik JUDr. Mgr. Jozef Kušnír, zástupca riaditeľky Krajského múzea v Prešove.
Predstavené historické hodiny boli ozdobou honosných interiérov šľachtických i bohatých meštianskych rezidencií aj v prostredí východného Slovenska.
Každoročne Tripolitana pripravuje desiatky rôznych akcií, ako sú výstavy, vernisáže, koncerty, prednášky a rôzne projekty pre školy.

obrazok obrazok

redakcia | 27. 7. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 210x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou