smahu správy

Archeopark v Hanušovciach nad Topľou pripravuje prázdniny v praveku

obrazokTridsať tisícročí prežiť za pár chvíľ je možné iba v hanušovskom archeoparku. Ponúka možnosť vrátiť sa okamžite do praveku alebo si vyskúšať stredoveký deň východoslovenského remeselníka na vlastnej koži. Od 12. júla každý štvrtok je možné zažiť v tomto parku počas letných mesiacov „prázdniny v praveku“.

Archeopark Živá archeológia v Hanušovciach nad Topľou je jediné živé archeologické múzeum pod holým nebom na Slovensku. Pre jeho návštevníkov sú pripravené autentické obydlia, pokusné políčka či výrobné dielne.
„Na návštevníkov archeoparku čaká množstvo zaujímavých aktivít a na svoje si prídu aj rodiny s deťmi. Veď raz zažiť je viac ako dvakrát počuť a leto je ako stvorené na nové dobrodružstvá. A navyše sa hravou formou dozvedia niečo nové o dávnej i menej dávnej histórii nášho krásneho regiónu“ uviedol Ing. Samuel Bruss, historik umenia a vedúci organizačnej jednotky v Hanušovciach nad Topľou.
K nezabudnuteľným zážitkom budú určite patriť aj rôzne aktivity, ako napríklad lukostreľba alebo remeselné činnosti charakteristické pre danú dobu – výroba šperkov z medeného drôtu v štýle doby bronzovej, štiepanie, vŕtanie a brúsenie kameňa, zhotovenie hlinených nádob v ruke či na kruhu alebo tkanie tkaníc na malých krosienkach.
Súčasťou programu je aj prehliadka Kaštieľa a jeho nádherných expozícií – Príroda a história vranovského regiónu, dobovo zariadené interiéry, etnografická výstava Duch národa alebo expozícia Zabudnutý rod Dessewffy.
Na očakávaný nápor ľudí sú pripravení aj odborní pracovníci a lektori, ktorí odpovedia na každú otázku.
„Pre skupiny odporúčame vopred si rezervovať termín návštevy. Od 1. augusta 2018 zároveň otvárame aj novú archeologickú expozíciu Svet dávnych vekov“ hovorí o letných akciách pre deti riaditeľka Krajského múzea v Prešove PhDr. Mária Kotorová, PhD.
Podľa nej sa návštevníci archeoparku nemusia obávať ani zlého počasia, pretože časť remeselných činnosti bude realizovaná v Dielni starých remesiel v Budove správcu.
Deti a dôchodcovia sa samozrejme môžu tešiť na výraznú zľavu na vstupnom.
Pôvodné Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou vzniklo v r. 1975. 1. 1. 2017 sa zlúčilo s Krajským múzeom v Prešove. Spolu s jeho pôvodnou pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100 tisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty.
Veľkou pýchou hanušovského múzea je živé archeologické múzeum v prírode, v Prešove expozícia starej hasičskej techniky, najväčšia na Slovensku a Stropkov sa zasa môže pochváliť stálou výstavou bábik zo sveta a bábik z literatúry. Každoročne Tripolitana pripravuje desiatky rôznych akcií, ako sú výstavy, vernisáže, koncerty, prednášky, a rôzne projekty pre školy.
Rastislav Žitný, Tripolitana – Krajské múzeum v Prešove

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok

redakcia | 13. 7. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 392x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou