smahu správy

Stropkovskí gymnazisti opäť vo Viedni

Je už niekoľkoročnou tradíciou, že naši gymnazisti, ktorí sa učia nemčinu, majú príležitosť si ju vyskúšať na poznávacom zájazde vo Viedni.

Náš tohtoročný výlet Bratislava – Viedeň odštartoval zo Stropkova neskorým odchodom v noci. Ráno sme boli už v Bratislave. Prvým navštíveným objektom bola Národná rada SR, kde sme sa mohli zoznámiť s priestormi aj prácou poslancov NR SR. Potom nasledovala prehliadka Bratislavského hradu, Dómu sv. Martina. Návšteva miest historického centra mesta: Michalská brána, Hlavné a Primaciálne námestie, Primaciálny palác, Hviezdoslavovo námestie, nám poskytla množstvo nových informácií. Nemohli sme si nechať ujsť ani bývalý Grassalkovichov palác – dnes sídlo nášho prezidenta, a spolu s prekrásnou záhradou, boli príjemným zakončením celého dňa. Teda, samozrejme, úplne sme deň ukončili inak ako pri historických pamiatkach, ktoré nám hlavné mesto ponúkalo. A to v nákupnom centre. Nie sme predsa v Bratislave každý deň, a nie je na zahodenie, kúpiť si niečo na pamiatku.
Druhý deň výletu sme skoro ráno vyštartovali z nášho dočasného domova – Hotela Plus, do Viedne, od ktorej sme očakávali najviac, a naozaj nás nesklamala.
Hofburg, bývalé sídlo Habsburgovcov, bolo našou prvou zástavkou. Čo k tomu povedať? Výstavné kusy porcelánu, nábytku či ukážky izieb rodiny Habsburgovcov, boli doprevádzané slovami sprievodcu a dotvárali zvláštnu historickú atmosféru. Prešli sme aj viedenskými ulicami, či kostolíkmi. V historickom centre Viedne, na Stephansplatzi, nás svojou majestátnosťou očaril korunovačný Stephansdom, symbol Viedne. Tí z nás, ktorí mali chuť a odvahu vystúpiť po schodoch do vysokej veže tohto kostola, neľutovali. Naskytol sa im totiž úžasný výhľad na toto prekrásne mesto. Po prejdení nádvorí Hofburgu sme sa ocitli na Maria-Theresia-Platz, kde sa nachádzajú dve pozoruhodné svetoznáme múzeá. Jedno z nich – prírodovedecké – sme navštívili a každý z nás sa mohol na nejaký čas preniesť do praveku, či iného historického obdobia, prezrieť si nádherné zbierky z oblasti botaniky, zoológie, či geológie. Škoda len, že toho času nebolo viac.
Na spiatočnej ceste sme sa zastavili pri Hundertwasserhaus, unikátnej stavbe známeho rakúskeho architekta.
Tretí deň sme venovali letnému sídlu Habsburgovcov – Schönbrunnu. Po prehliadke priestorov historického zámku, komnát cisárovnej Sissi, sme boli očarení nielen prekrásnymi záhradami s pestrými kvetinovými záhonmi a fontánami, ale aj najstaršou ZOO na svete, kde sme videli veľa zaujímavých zvierat, kŕmenie uškatcov, tropický prales, mali sme možnosť prejsť chodníkom v korunách stromov a mnoho ďalších zaujímavých atrakcií. A na záver nechýbala zábava: blúdenie v prírodnom labyrinte, či iné atrakcie v zábavnom parku .
V skratke, tých pár hodín sme sa cítili ako v rozprávke a obzerali si krásy, ktoré nám Viedeň a jej okolie ponúkla.
Celý výlet sa niesol v duchu poznávania, oddychu i zábavy a určite naň budeme ešte dlho spomínať. Mnohí z nás majú už teraz v pláne, opäť sa vrátiť na niektoré miesta. Množstvo fotografií nám bude pripomínať tieto príjemne strávené dni.
Ďakujeme nášmu triednemu Mgr. Heckovi, ktorý tento nezabudnuteľný výlet pre nás zorganizoval, ako aj Mgr.Vasilkovej, vedeniu školy a samozrejme našim rodičom, že okrem štúdia máme možnosť aj vycestovať, spoznávať okolité krajiny a vyskúšať si svoje jazykové vedomosti.
Veď človek získava vzdelanie aj cestovaním a spoznávaním nových miest a kultúr.
Terézia Lukáčová, III.B

obrazok

redakcia | 5. 7. 2018 | Školy a ich aktivity | Odkaz na článok | | 236x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou