smahu správy

Kvarta posúva svoje hranice za hranice Slovenska

obrazokPo roku sme sa my, žiaci kvarty z Gymnázia v Stropkove, opäť zúčastnili Medzinárodného anglického tábora International village Project v Starej Ľubovni, ktorý bol zameraný na zdokonalenie sa v anglickom jazyku a nadviazanie nových priateľstiev s rovesníkmi z iných krajín. Tohto pobytu sa tento rok zúčastnili študenti zo slnečného Španielska, neďalekého Poľska, severných krajín Litvy, Lotyšska a Holandska.

Anglickí lektori z Austrálie, Anglicka a Ameriky nám pripravili rôzne a zaujímavé dopoludňajšie aktivity , ktoré slúžili na rozvinutie spolupráce a vzájomné spoznávanie sa v jazykovo zmiešaných družstvách. Vymieňali sme si názory, získavali nové poznatky a neistota, či obavy z komunikácie v cudzom jazyku sa rýchlo stratili. Naopak, zažili sme spolu veľa srandy. Popoludní si každý mohol vybrať z ponuky amerických športov, naučiť sa robiť sushi, alebo rozhýbať sa pri line dancing.
Pondelkový večer patril prezentáciám zúčastnených krajín. Aj my, ako hosťujúca krajina, sme predstavili Slovensko ponukou veľkonočných a vianočných jedál. Na stole nechýbal domáci ovčí syr, hrudka, klobása, pečené pirohy, kapustnica, slovenskými motívmi zdobené medovníčky, muffiny, bábovka aj vianočné oplátky. Veľká vďaka patrí našim rodičom aj starým rodičom, ktorí pomohli s prípravou. Ľudové kroje reprezentujúce rôzne oblasti Slovenska zanechali hlboký dojem a predvedený tradičný ľudový tanec dvihol všetkých zo stoličiek. Ďalšie večeri neboli o nič menej zaujímavé, zabávali sme sa pri Music quiz, Movie night, či na diskotéke. Celodenný výlet v Krakove spolu s Holanďanmi zanechal pekné spomienky. Dni plné zábavy ubehli veľmi rýchlo a prišiel čas rozlúčky pri táboráku. Aj keď odlúčiť sa od nových priateľov a anglických lektorov bolo náročné, tú správnu atmosféru dotvárali piesne v rôznych jazykoch a gitara. Pri rozlúčke sme si vymieňali suveníry, nechýbal plač, ale veríme, že sa znova stretneme, tak ako s minuloročnými kamarátmi z Olomouca. Dali sme si s nimi „rande“ v sobotu v Pieninách. Splavovali sme rieku Dunajec, vystúpili sme na vrch Sokolica, z ktorého sme si vychutnali výhľad na krásnu slovenskú prírodu. Po nenáročnej cyklotúre okolo Dunajca nás už definitívne čakal odchod domov. Zostali nám pekné spomienky, spoločné fotografie a najdôležitejšie je vedomie, že sme sa uistili, že už teraz dokážeme použiť doterajšie vedomosti z angličtiny pri bežnej komunikácii.
Ďakujeme našej pani učiteľke angličtiny RNDr. Ľudmile Reiterovej za ochotu a čas, ktorý s nami strávila prípravou a starostlivosťou o nás počas pobytu, folklórnemu súboru Stropkovčan, za požičanie krojov, Prešovskému samosprávnemu kraju za podporu a škole za možnosť byť súčasťou tohto projektu.
Martina Kopčaková, Adrián Paluš, Viktor Konečný, Gymnázium Stropkov

obrazok obrazok obrazok obrazok

redakcia | 5. 7. 2018 | Školy a ich aktivity | Odkaz na článok | | 45x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou