smahu správy

Ojedinelý, nadčasový výtvarný program F. Veselého v košickej galérii

obrazokVýchodoslovenská galéria v Košiciach organizuje výstavu František Veselý – Krajina nového typu, vernisáž ktorej sa uskutoční 26. júna 2018. Ide o výstavný projekt pripravený v rámci koncepcie prezentovania profilov autorov, ktorí sa etablovali na výtvarnej scéne v povojnovom období a ktorí zároveň tvorili súčasť kultúrneho života v regióne i mimo neho. Kurátorom výstavy je PhDr. Miroslav Kleban z VSG. Partnermi sú mesto Stropkov a Drevimex H. J., s. r. o. Stropkov.

Výtvarná cesta Františka Veselého začína v polovici 50. rokov, kedy intenzívne zachytáva zákutia meniaceho sa rodného mesta Stropkov. Dokumentácia mesta a jeho okolia mu je zároveň záľubou i prípravou na vysokoškolské štúdia. Práve meniace sa mesto neskôr rezonuje v autorovi ako osobná výpoveď voči meniacej sa krajine i spoločnosti.
F. Veselý predstavuje individuálny prístup vo vzťahu k veľkým témam obdobia socialistického realizmu.
Ranné práce ešte neškoleného výtvarníka sú cenným dokladom necitlivej a angažovanej premeny prirodzeného a kultivovaného súžitia človeka s jeho vonkajším prostredím. Dokumentárny charakter ranných kresieb, gvašov a pastelov dnes ostáva nostalgickým dôkazom nenávratne sa meniaceho rodného kraja.
V roku 2004 bola F. Veselému udelená Cena mesta Stropkov in memoriam za aktívnu účasť na kultúrnom živote v regióne. Svoju tvorbu F. Veselý prezentoval na viac ako 60 výstavách doma i v zahraničí.
Dnes je po ňom pomenovaná Základná umelecká škola, ktorá už niekoľko rokov realizuje maliarske plenéry, ktoré taktiež nesú jeho meno.
Vystavené diela prezentujú časť autorovej tvorby prevažne od 70. rokov a koncepčne vizualizujú ojedinelý, nadčasový výtvarný program, ktorému sa autor venoval po skončení štúdií. K výstave, ktorá potrvá do 21. októbra 2018, bude vydaný sprievodný katalóg s bohatým textovým a vizuálnym materiálom.

obrazok obrazok

redakcia | 29. 6. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 251x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou