smahu správy

Vyhodnotenie sezóny mládežníckych družstiev MŠK

Po úspešnej minuloročnej sezóne mládežníckych tímov MŠK odohrali talentované deti ďalší súťažný ročník. Kategória dorastu narazila pri obhajobe prvenstva z minulej sezóny na množstvo prekážok. Tou prvou bol prechod početnej skupiny hráčov do družstva dospelých, kde nedošlo k naplneniu potrebnej minutáže a to ani v jednom z družstiev. Reorganizácia samotnej súťaže dorastu na Východe prešla nelogickou zmenou a aj to zapríčinilo stratu motivácie a vízie mladých chlapcov. Druhá polovica súťaže tak z hľadiska výkonnosti nebola práve tou najlepšou reklamou pre náš klub. Záujem a radosť sa vytrácala aj v družstve mladšieho dorastu a to predovšetkým v tréningovom procese. Školské povinnosti hráčov limitovali ich futbalový rast, čo zapríčinilo striedavé výkony a výsledky oboch dorasteneckých tímov. Posun hráčov z jednotlivých kategórií vytvára predpoklad, že pri poučení sa z chýb, by nasledujúci ročník mohol byť šancou na nápravu.
Družstvá žiakov odohrali prvý rok v uzavretej súťaži, kde nebolo žiadne z tímov pod tlakom hrozby z vypadnutia. Bohužiaľ nie vždy sa v zápasoch tlak vytratil a narazili sme na množstvo úmyselnej nespravodlivosti najmä na ihriskách súperov. Piliérom celého mládežníckeho systému je kategória U15, ktorá doplatila na hriechy minulosti a bola tvorená prevažne hráčmi o rok mladšími. Aj preto bola aj sezóna starších žiakov kostrbatá, no z hľadiska výkonnosti mala stúpajúcu tendenciu. Predovšetkým kategória U14 spravila výrazný posun vo svojom hernom prejave a vytvorila v nás predpoklad, že spojením hráčov, ktorí zbierali skúsenosti v o rok staršej kategórii vznikne budúci rok kvalitné družstvo U15. Najviac radosti prinášali chlapci z U13, ktorí sa presadzovali atraktívnou kombinačnou hrou. Množstvo chlapcov bolo aj súčasťou výberov VSFZ, no ich talent zaujal aj okolité kluby, ktoré majú veľmi eminentný záujem zasiahnuť do vývoja mladých ľudí zmenou ich školského a osobného prostredia. Minulosť dokazuje, že nie vždy to má ten správny efekt, preto prosíme rodičov, aby zvážili komunikáciu na úrovni klubov a určili si poradie. Najmladšia žiacka kategória U12 nezmenila formát zápasov a výsledok ich zápasu pozostával z výsledkov dvoch paralelne hraných zápasov na polovici ihriska. Chýbajúci počet hráčov nás nútil doplniť daný ročník mladšími hráčmi. Menší priestor núti chlapcov pracovať rýchlejšie, čo by sa malo prejaviť už vo futbale na klasickom ihrisku. Väčší dôraz sme kládli na konštruktívne riešenie situácií a prístup k svojim povinnostiam ako na jednotlivé výsledky zápasov a aj napriek vekovému mixu hráčov ukázalo družstvo zlepšenie.
Najvďačnejšou bola kategória prípraviek. Naše levíčatá odohrali prvú klasickú sezónu nie turnajovým spôsobom. Náročnejšia organizácia zápasov, ktoré prebiehali až na šiestich ihriskách zapríčinila zapojenie veľkého množstva chlapcov do akcie. Pravidlo o nezverejňovaní výsledkov prinieslo množstvo pozitívnych emócií a naplnilo tak podstatu tejto vekovej kategórie, ktorou by mala byť radosť z činnosti. Držali sme sa filozofie a nezverejňovali výsledky ani pri výhre našich družstiev. Chlapci taktiež absolvovali počas zimného obdobia niekoľko turnajov v domácom prostredí, ale aj v zahraničí. Pozitívom bolo tiež vytratenie kriku a používanie píšťalky z pozície trénerov. Okrem kategórií U11, U10 a U9, ktoré boli zapojené do organizovanej súťaže, sme viedli tréningový proces aj v kategórii U8, U7 a U6. Projekt Dajme spolu gól mal veľmi pozitívne výsledky a takmer stovka detí z materských škôl v Stropkove absolvovala raz v týždni jednu tréningovú jednotku.
Nepodarilo sa nám podľa predstáv naplniť vzdelávací program pre trénerov. Trojica trénerov zvýšila úroveň svojich trénerských licencií, no nezáujem zapríčinil zrušenie historicky prvého trénerského kurzu v Stropkove. Taktiež vzorový tréning Coerver coachingu nenašiel pochopenie a nezvýšil atraktivitu tohto povolania. Stále ponúkame miesto v trénerskej štruktúre klube.
Pokračovali sme vo vytváraní jednotnej klubovej kultúry a ďalšie žiacke družstvá boli odmenené jednotným vychádzkovým setom. Kategória U9 sa môže tešiť na novú sadu dresov a veríme, že sa nám v lete podarí jednotne obliecť aj ostatné dve žiacke družstvá. Pokračovali sme v tradičným akciách ako Profil úspešného športovca, či Futbalová kvapka krvi. Obe akcie zaznamenali nárast záujmu, čomu sa samozrejme tešíme. Chceli by sme vyjadriť veľké poďakovanie rodičom za ich podporu a sponzorom za prejavenú dôveru. Tešíme sa na nový súťažný ročník.
-mšk-

obrazok

redakcia | 29. 6. 2018 | Šport | Odkaz na článok | | 45x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou