smahu správy

A. Rybčáková druhá a A. Marcinčáková tretia na celoštátnom kole

Súťaž Liečivé rastliny vyhlasuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci s Environmentálnou poradňou Studnička, Slovenskou botanickou spoločnosťou pri SAV a Slovenským národným múzeom – Prírodovedným múzeom v Bratislave. V tomto školskom roku prebehol už 23. ročník.

Súťaž je zložená z dvoch kôl. Prvé je teoretické, kde žiaci musia preukázať svoje vedomosti. Otázky sú veľmi náročné. Žiaci musia poznať liečivé rastliny, vedieť, ktoré časti sa zbierajú, pomenovať obsahové látky a najmä vedieť, na aké účely sa tieto liečivé rastliny používajú. Vyžaduje sa poznať aj odborné pomenovanie a používať odbornú terminológiu. Druhé kolo je praktické. Žiaci sa najmä z dôvodu dlhotrvajúcej zimy potrápili pri vytváraní herbáru. So starými rodičmi potom spomínali na technické využitie (liečivých) rastlín.
V kategórii M súťažia mladší žiaci (piataci a šiestaci), v kategórii S starší žiaci (siedmaci až deviataci). Z nášho okresu postúpili žiaci v oboch kategóriách. V kat. M Alžbeta Rybčáková zo ZŠ Konštantínova Stropkov a Natália Bučková zo ZŠ s MŠ Bukovce, v kategórii S postúpili: Angelika Marcinčáková, Juliána Muliková a Bronislava Bučková zo ZŠ s MŠ Bukovce.
Celoštátne kolo sa konalo 8. – 10. júna 2018 v Krupine. Súťaž mala 4 časti – vedomostný test, poznávanie živých prírodnín, určovanie herbárových položiek, poznávanie čajov a sušených liečivých drog.
Súčasťou súťaže boli aj odborné prednášky odborníkov z Prírodovedného múzea v Bratislave. Túra v okolí bola zameraná na poznávanie inváznych rastlín, ktoré sa žiaci učili poznávať pod dohľadom pracovníkov zo SAV Bratislava.
Potom už všetci netrpezlivo čakali na nedeľné vyhodnotenie. V kategórii M sa na výbornom 2. mieste umiestnila Alžbeta Rybčáková zo ZŠ Konštantínova, na 5. mieste Natália Bučková. Uspeli sme aj v kat. S, kde si Angelika Marcinčáková vybojovala 3. miesto, 6. miesto Juliána Muliková a 8. miesto Bronislava Bučková, všetky zo ZŠ s MŠ Bukovce. Všetkým srdečne blahoželáme a tešíme sa na ďalší ročník.
A na záver: Aj touto cestou sa chcem poďakovať všetkým babkám a dedkom, ktorí nám pomáhali pri vypracovávaní druhého kola súťaže a spomínali si na veci, ktoré už dnešné deti zažiť nemôžu. Ďakujeme.
-b-

obrazok obrazok obrazok

redakcia | 21. 6. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 50x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou