smahu správy

Turisti na Kráľovej holi a Muránskej planine

Klub slovenských turistov Slávia Stropkov zorganizoval pre svojich členov turistické podujatie do oblasti Gemera. Chceli sme tento región poznať bližšie, preto voľba padla na termín 25.-27.5.2018, kedy Rožňava hostí turistov z celého Slovenska na Tureckej v rámci stretnutia čitateľov časopisu Krásy Slovenska.

Zo Stropkova sme odchádzali v piatok ráno. Počasie zamračené, ale neprší. Plán na tento deň bol určený a všetci ho prijali bez poznámok. Prichádzame do obce Telgárt, odkiaľ sa začína náš výstup na Kráľovu hoľu. Aj keď domáci nám radili menej náročnú trasu zo Šumiaca, rozhodli sme sa nič meniť. Výstup po červenej značenej trase 3,5 hod. na vrchol a zostup po zelenej cez Kráľovu skalu do Telgártu 2,5 hod. Pomaly stúpame do kopca a náladu si robíme poznámkami o našej kondícii. Počasie nám praje, ale mračná na oblohe neveštia nič dobré. Výhľady sú ešte celkom pekné, ale už sa to zaťahuje. Zastavujeme pri prameni Zubrovice a pozeráme na krásne okolité kopce a hory. Konečne sme na Kráľovej holi /1948m/. Aj s dažďom. Toľko námahy a nič nevidno iba budovu a kúsok zo 131m vysokého vysielača. Urobíme niekoľko záberov pri smerovníku, krátky oddych a velím na zostup. Ideme opatrne po mokrom teréne, aby sa nestal nejaký úraz. Pred nami je Kráľova skala /1650m/. Ostré kamene vyčnievajú zo zeme do výšky a tvoria pekné útvary. Úspešne ich zdolávame a zostupujeme ďalej do lesnej časti a potom do dediny. Trochu unavení, sklamaní, ale zdraví nasadáme do auta. Pokračujeme do obce Muráň, kde máme ubytovanie. Ošarpaná budova nás prekvapuje nepekným vzhľadom. Aké budú izby, pýtam sa v duchu? Nakoniec to bol príjemný štandard turistického typu a auto nám strážil pes Hary. Ráno si pochutnáme na muránskych buchtách a presúvame sa k Rožňave do obce Rudna kde sa zúčastňujeme na 55. stretnutí čitateľov časopisu Krásy Slovenska. Stúpame 8 km na vrch Turecká (954 m) a z rozhľadne vidíme pekné výhľady. Schádzame na Baňu (nie našu), kde je slávnostné otvorenie. Stretávame veľa priateľov turistov, spomíname a pri tom si pochutnávame na dobrom guľáši. Navštívili sme Betliar a Rožňavu. Vrátili sme sa večer späť do Muráňa.
Je nedeľa a mi balíme veci. Čaká nás posledná trasa. Cieľom je hrad Muráň a Muránska planina. Hrad Muráň ( r.1271), patrí so svojou nadmorskou výškou (938 m n.m.) k najvyššie položeným hradom na Slovensku. Slnko neúprosne páli, ale výstup po lesnej ceste je v tieni stromov príjemný. Náročné stúpanie nám uberá sily a tak volíme na hrade prestávku. Prechádzame sa po zrúcaninách, hľadíme na husté lesy a obdivujeme čarovnú moc prírody. Pokračujeme ďalej na Muránsku planinu. Chceme vidieť koníky, ktoré sa chovajú iba tu. Je to Norik muránskeho typu a sú veľmi milé. Všetci už cítime únavu. Predsa len tri dni namáhavých túr sa prejavuje. V chate pod hradom dávame posledné občerstvenie a schádzame k autu. Cestou domov sa ešte zastavujeme (pre výstrahu) pri liečebni na Prednej hore. Je to pekný areál, ale nikto tu netúži zostať.
Verím, že všetci účastníci majú pekné spomienky a radosť, že spoznali ďalší kút nášho krásneho Slovenska.
Ján Vereščák, KST Slávia Stropkov

obrazok obrazok

redakcia | 15. 6. 2018 | Šport | Odkaz na článok | | 57x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou