smahu správy

Dobrovoľníci šiestykrát vyčistia brehy Domaše, novinkou bude olympiáda otužilcov

Ekopodujatie „Vyčisťme si brehy Domaše“ pod organizátorskou taktovkou OZ Vranovské Vydry bude mať tento rok aj spoločenský a športovo-súťažný charakter. Pozvanie platí pre všetkých, ktorým nie je ľahostajná príroda a životné prostredie v okolí vodnej nádrže. Zraz dobrovoľníkov bude v sobotu – 14. apríla 2018 o 10.00 hod. – pri penzióne Solaris v rekreačnej oblasti Domaša Eva.

Hoci vodná nádrž Domaša je často prezentovaná ako pýcha nášho regiónu, realita s tým často nekorešponduje. Nech už sú dôvody tohto stavu subjektívne alebo objektívne, dobrovoľníci sa stretnú tento rok už po šiestykrát, aby vyčistili jej brehy od odpadu. Táto iniciatíva je v týchto dňoch mimoriadne naliehavá, pretože vysoká hladina Ondavy splavila pozdĺž jej toku do priehrady množstvo odpadu. „Nechceme suplovať povinností obcí, ktoré sa k rozvoju a udržiavaniu rekreačných stredísk stavajú rozdielne, no keďže nám to zároveň nemôže byť ani ľahostajné, veď s Domašou sme mnohí spojení od detstva, vraciame sa tento rok na Evu a Moniku,“ uviedol Rastislav Košalko z OZ Vranovské vydry.
Pre dobrovoľníkov budú pripravené vrecia na odpad a pracovné rukavice. Detaily, ktoré úseky sa budú vypratávať, oznámia organizátori na mieste podľa počasia, výšky hladiny a počtu zúčastnených. „Prioritou je vyčistiť priestor popri brehu, plus chodníky s cestičkami medzi jednotlivými rekreačnými oblasťami. Predpokladáme, že širšie okolie pri chatách si zveľadia samotní chatári, resp. malo by to byť v prvom rade v ich záujme. Určite však veľmi radi privítame každého, kto má rovnakú „krvnú skupinu“ ako my, pretože práce bude tentoraz naozaj dosť,“ vysvetľoval R. Košalko.
Keďže Vranovské vydry spojili túto ekoakciu s ukončením otužileckej sezóny, o 13.00 hod. je naplánovaný vstup do vody. Po ňom bude nasledovať novinka v programe – Olympijské hry otužilcov. Pripravené budú rôzne zaujímavé technické, aj silovejšie disciplíny, chýbať nebude ani kontakt s vodou… Pozvaní sú všetci, ktorých spája otužilectvo, vášeň pre pohyb a samozrejme kladný vzťah k prírode. „Naša otužilecká partia sa každým rokom rozrastá a tým, že sa zúčastňujeme aj celoslovenských zrazov, vznikajú nové priateľstvá. Keďže sa nechceme stretávať iba v zime, povedali sme si, že skúsime niečo vymyslieť, aby sme sa dali takto dokopy, pokecali, poopekali, uvarili guľáš… a trošku si i v olympijskom duchu zašportovali,“ dodal s úsmevom R. Košalko.
Viac informácií o ekoakcii „Vyčisťme si brehy Domaše 2018“ získate na FB v profile udalosti.

Imrich Makó | 13. 4. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 224x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou