smahu správy

NAJKRAJŠIE VAJÍČKA v Nižnej Olšave

obrazokVeľká noc je najstarším a najvýznamnejším kresťanským sviatkom, ktorý pripadá tento rok na apríl a počas ktorého si pripomíname umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista. Veľkonočné sviatky trvajú dva dni – nedeľa a pondelok. Hlavne Veľkonočný pondelok je spojený s rôznymi tradíciami a zvykmi, ako sú oblievačky, šibačky, maľovanie vajíčok a iné prekrásne tradície na ktoré nechceme zabudnúť a veľmi rady sa k nim vraciame.

Nie náhodou sa na našich stoloch objavujú vajíčka. Krášlime ich pre potešenie, ale aj ako odmenu pre polievačov a šibačov. A práve udržiavanie tradícií zdobenia veľkonočných vajíčok je vhodným spôsobom, ako zachovať aj dnešnej dobe to dobré a užitočné, čo bolo vytvorene v dávnej minulosti, snaha túto tradíciu nielen uchovať, ale aj ďalej šíriť z generácie na generáciu.
O tom, sme sa presvedčili už na 21. ročníku regionálnej súťaži „O najkrajšie maľované veľkonočné vajíčka tradičnou a netradičnou technikou“ v nedeľu 18.marca 2018 v kultúrnom dome v Nižnej Olšave, ktorú pripravili: Prešovský samosprávny kraj, Podduklianske osvetové stredisko vo Svidníku, obec Nižná Olšava, Okresná organizácia Únie žien Slovenska v Stropkove a Základná organizácia Únie žien Slovenska v Nižnej Olšave.
Súťaž otvoril Ing. Igor Madzin, starosta obce Nižná Olšava. Svoje umenie a šikovnosť v nedeľu predviedlo 27 súťažiacich z okresu Stropkov, Svidník, z ktorých každý predvádzal ukážku maľovania a zdobenia svojich vajíčok. Cieľom bolo oživiť ľudovoumelecké tradície nášho regiónu. Okrem súťaže nechýbala ochutnávka veľkonočných jedál, výstava remeselných prác. Okrem prehliadky súťažných vajíčok bol pripravený kultúrny program v ktorom vystúpila dievčenská spevácka skupina Kalina, ktorej vedúcim je jerej Miroslav Humenik. Piesne v ich podaní boli nádherným umeleckým, ale aj duchovným zážitkom.
Vyvrcholením sviatočného popoludnia bolo vyhlásenie výsledkov súťaže. Jednotlivé práce hodnotila porota, ktorej predsedníčkou bola Bc. Anežka Madzinová– prac. odboru školstva a kultúry MsÚ v Stropkove.
Za organizátorov sa na vyhlásení výsledkov zúčastnili starosta obce Nižná Olšava Ing. Igor Madzin, riad. POS vo Svidníku PhDr. Mária Pajzinková a predsedníčka poroty Bc. Anežka Madzinová. Výsledky súťaže po vyhodnotení boli nasledovné:
Tradičná technika:
1. miesto: Helena Petrisková – Vyšný Mirošov
2. miesto: Gabriela Kosturská – Nižná Olšava
3. miesto: Júlia Babičová – Nižná Olšava
Netradičná technika:
1. miesto: Katarína Rojková – Nižná Olšava
2. miesto: Jitka Ščerbová – Ladomírova
3. miesto: Vladislava Vanátová – Svidník
Cenu za najkrajšie naaranžovaný košík získala Svetlana Siroková – Svidník
Cenu starostu udelil Ing.Igor Madzin – PhDr.Márii Pajzinkovej a Márii Rodákovej za 15 rokov aktívnej účasti na príprave jednotlivých ročníkov regionálnej súťaže v maľovaní veľkonočných vajíčok.
Predsedníčka OO ÚŽS v Stropkove Mgr. T. Lipinská odovzdala cenu za zachovanie ľudových tradícií Jane Hutňanovej z Brezničky.
Predsedníčka ZO ÚŽS v Nižnej Olšave, Iveta Madzinová odovzdala cenu za udržiavanie ľudových tradícií v obci Emílii Potomovej z Nižnej Olšavy.
Každý účastník súťaže, ktorý nebol ocenený dostal drobný spomienkový darček. Súťaž podporila tvorivosť a kreatívnosť talentovaných ľudí, ktorí mohli verejne prezentovať svoju tvorbu.
Na záver podujatia sa starosta obce Ing. Igor Madzin poďakoval všetkým súťažiacim, remeselníkom a návštevníkom za účasť, ZO ÚŽS v Nižnej Olšave a jej predsedníčke I. Madzinovej za pomoc pri príprave podujatia a všetkých pozval na občerstvenie.
Mária Rodáková, POS Svidník

obrazok obrazok obrazok obrazok

redakcia | 13. 4. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 245x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Tento text sa už viac nedá komentovať.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou