smahu správy

Horami - dolami alebo len tak stropkovským chotárom

obrazokSadnúť na bicykel a objavovať čaro prebúdzajúcej sa prírody, ktorá ponúka obrovské množstvo fascinujúcich a neopakovateľných zážitkov. Cyklovýlet môžete absolvovať už s malými deťmi, dôležité je myslieť na ich potreby, výdrž a bezpečnosť.

Bicyklom sa dostanete napríklad aj na turistickú útulňu na Bani, ktorá je najatraktívnejším vrchom v okolí mesta s nadmorskou výškou 526 m. Sú tu vybudované lavičky a pútač, na ktorom je vrcholová kniha, informácie o flóre a faune v tejto oblasti. Najväčším zážitkom je prekrásny výhľad na Vihorlatské pohorie. Odporúčané sú trasy zo Stropkova, Šandala, či Hrabovčíka. Z vrchu Baňa môžete ďalej pokračovať do Šarišského Štiavnika, kde sa nachádzajú už neprevádzkované kúpele a funkčný minerálny uhičito-vápenato-síričitým prameň.
Určite netreba zabudnúť ani na hlavnú trasu, ktorá vedie zo Stropkova cez obce Chotča, Vyškovce a Tisinec s odkazmi na obce Veľkrop a Potoky. Najvyšším bodom na trase je vrch Kozia brada. Okruh začínajúci i končiaci v meste meria 32 km a vedie poväčšine nespevnenými cestami v okrese Stropkov. Na trase sa nachádzajú informačné tabule i drevené odpočívadlo pri Kozinci nad Stropkovom.
Ide o prvý značený okruh v stropkovskom okrese určený pre širokú verejnosť s ambíciou jeho rozširovania o ďalšie úseky a s cieľom prezentovať tunajšie pamiatky a turistické zaujímavosti.
Trasa zo Stropkova k drevenej cerkvi v Potokoch je dlhá 15 kilometrov a je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Gréckokatolícky drevený chrám bol postavený v roku 1773 a zasvätený bol svätej Paraskeve. Zaujímavosťou tohto chrámu je, že má iba dve okná vo svätyni a dve v chrámovej lodi. Je tiež charakteristický nezvyčajne vysokou vežou.
Úsek zo Stropkova do Kožuchoviec, Krajného Čierneho je okruh pre náročnejších cyklistov po kľudných vedľajších cestách tretej triedy s troma prechodmi po poľných cestách, ktorý má miestami až 15% stúpanie. Chce to však horský bicykel a vybrať sa, keď je sucho. Jeho celková dĺžka je 56 km. Nadmorská výška v strede obce Kožuchovce je 350 m n. m. Mierne členitý povrch chotára je porastený súvislým lesom s prevahou buka. Je tu slaný prameň.
Krajnočierňanský vojnový cintorín je najmenší cintorín v okrese Svidník a je súčasťou obecného cintorína. Vojnové hroby sú identifikovateľné vďaka zhrdzaveným hviezdiciam z medzivojnového obdobia.
Nachádza sa tu trojdielna zrubová cerkev svätého Bazila Veľkého, ktorá bola postavená v 18. storočí. Drevený chrám v Krajnom Čiernom patril medzi sto najohrozenejších pamiatok sveta.
K nenáročným určite patrí aj trasa zo Stropkova do Tokajíka. Obec sa nachádza v južnej časti Nízkych Beskýd, v trojuholníku medzi obcami Mrázovce, Piskorovce a Vyšný Hrabovec, asi 4 km severovýchodne od vodnej nádrže Veľká Domaša. V obci sa nachádza Múzeum Tokajíckej tragédie, vojnový cintorín i obecný cintorín. Na mieste masakry bol postavený kamenný pomník a na miestnom cintoríne pamätník obetiam, tokajíckym hrdinom, z bieleho spišského travertínu. Autorom súsošia „Návrat do vyvraždenej obce“ bol akademický sochár Fraňo Gibala.
Všetky spomínané trasy umožňujú vydať sa po stopách našich predkov, ponúkajú nádherné prírodné scenérie i výhľady, ale predovšetkým napomáhajú človeku načerpať nových síl a možnosť zrelaxovať. Pri výlete na dvoch kolesách sa nepotešia len oči, ale vďaka vyplaveným endorfínom aj vaša duša. Ak je najkrajší pohľad na svet z chrbta koňa, pohľad zo sedadla bicykla sa zaiste nedá zahanbiť.

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok

redakcia | 6. 4. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 318x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou