smahu správy

Začína migrácia žiab

obrazokS príchodom prvých teplých dní sa prebúdza príroda a s ňou aj väčšina živočíchov prečkávajúcich zimu v úkrytoch. Patria k nim aj obojživelníky. Ich prvá cesta zo zimoviska vedie k vode, kde nakladú vajíčka – základ budúcej generácie. Počas svojej púte na mnohých miestach prechádzajú cez cesty, kde ich každoročne uhynú tisíce.

Ochranári z Regionálneho centra ochrany prírody v Prešove pravidelne na jar budujú pozdĺž kritických úsekov migračné zábrany. Na ochranu obojživelníkov sa v trasách ich ťahu inštalujú každú jar asi pol metra vysoké plastové fólie, ktoré žaby zastavia a tie sa následne vyzbierajú a prenesú na druhú stranu cesty. Zábrany sa osádzajú ručne – vykopaním pozdĺžnej priekopy popri ceste, natiahnutím fólie, jej uchytením drevenými kolmi a následným prihrnutím jej spodnej časti tak, aby ju žaby nepodliezli. Minulý rok prešovský ochranári inštalovali zábrany na troch lokalitách a preniesli viac ako 7000 jedincov obojživelníkov. Najčastejšie migrujú ropuchy bradavičnaté, skokany hnedé a skokany štíhle, ale medzi prenesenými jedincami sa našli aj rosničky zelené, kunky žltobruché a niekoľko mlokov hrebenatých a bodkovaných. V týchto dňoch už prebehla inštalácia zábran v Lomnom pri Domaši a v Kokošovciach na Sigorde. Ochranári spolu s dobrovoľníkmi denne navštevujú lokality a žabky prenášajú cez cestu. Napríklad zábrany na Sigorde boli nainštalované minulý rok vďaka úsiliu miestnych dobrovoľníkov, ktorí sa dali dokopy vďaka sociálnym sieťam a počas ťahu preniesli vyše 2200 ropúch a skokanov. Tento rok zo stavbou zábran pomohli na Sigorde členovia Turistického krúžku Horné gymko a v Lomnom prišli na pomoc študenti a doktorandi z Prešovskej univerzity, UPJŠ a deti z Detského domova vo Svidníku.
A prečo je dôležité obojživelníky chrániť? Obojživelníky sú dôležitou skupinou živočíchov, pretože sú významnou súčasťou potravinového reťazca. Konzumujú veľké množstvo hmyzu a sami sú potravou mnohých vtákov i cicavcov. Ich vyhubenie by mohlo spôsobiť nerovnováhu v ekosystéme a zároveň znížiť biologickú rozmanitosť – biodiverzitu. Najčastejšími migrujúcimi obojživelníkmi končiacimi pod kolesami áut je ropucha bradavičnatá, ktorej spoločenská hodnota je 166 eur. Apelujeme preto na všetkých vodičov, aby na spomínaných úsekoch zvýšili ostražitosť a boli ohľaduplní k žabkám a dobrovoľníkom, ktorí ich zachraňujú.
Ing. Marta Hrešová, Regionálne centrum ochrany prírody v Prešove

obrazok

redakcia | 6. 4. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 255x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou