smahu správy

Sme spoluzodpovední za svoju budúcnosť

Žijeme v období, ktoré je pre nás občanov stropkovského okresu charakteristické aj tým, že mnoho z nás dochádza za svojou prácou mimo okresu. Postupne si zvykáme na myšlienku, že ostávať doma nemá význam, že ak niečo chceme, tak musíme ísť za hranice okresu, že doma je všetko horšie ako tam vonku.

Bohužiaľ, tento typ zmýšľania nie je vlastný len regiónom, v ktorých je nedostatok dobre platenej práce, ale platí pre celé Slovensko, a to nielen v súvislosti s dochádzaním za prácou. Ako príklad možno uviesť nedávne udalosti v susednom svidníckom okrese, ktoré súviseli so zámerom majiteľov svidníckej nemocnice ukončiť činnosť gynekologicko-pôrodnického oddelenia. Zmenšujúci sa počet pôrodov, bol jedným z hlavných argumentov. Ale ruku na srdce. Bol jediným dôvodom na pokles pôrodnosti len demografický vývoj v regióne? Alebo aj tu zasiahla vžitá predstava, že rodiť v iných nemocniciach je lepšie. Až keď pod tlakom reality hrozilo zatvorenie pôrodnice, vtedy sa ľudia „zobudili“ a začali robiť kroky potrebné k odvráteniu tejto hrozby. Ale pôrodnici najlepšie pomôžeme tak, že ju budú ženy čo najviac využívať. Ak nie, naozaj nebude potrebná a prídeme o ňu.
Pri takomto zmýšľaní môžeme prísť aj o ďalšie inštitúcie. Napríklad z roka na rok je viac absolventov stredných škôl, ktorí odchádzajú študovať do zahraničia. Ale aby sme ostali v našom okrese. Aj tu vidíme podobné zmýšľanie. Aj tu z roka na rok odchádza študovať mimo okresu na stredné školy stále viac a viac žiakov končiacich základné školy. Situácia je už kritická, pretože v školskom roku 2018/2019 chce študovať mimo okresu Stropkov až 66 % deviatakov základných škôl. Ak stropkovské stredné školy nebudú mať ani minimálny počet žiakov na to, aby mohli ekonomicky prežiť, stane sa jediná možná vec. Ich počet sa zníži. Okres stratí vzdelávaciu inštitúciu, jeho význam oproti ostatným okresom poklesne a dostupnosť stredoškolského vzdelania sa pre občanov okresu zníži, čo reálne znamená pokles kvality života. Možno budú nasledovať petície občanov za zachovanie škôl, ale čísla nepustia. Aby sme zabránili takémuto vývoju, môžu niečo spraviť rodičia deviatakov, základné školy, ale aj zamestnávatelia v našom okrese.
Je naozaj nutné, aby naše najschopnejšie deti odchádzali študovať na gymnázium do iných okresných alebo krajských miest? Je naozaj nutné, aby rovnaký alebo príbuzný technický odbor študovali naše šikovné deti v iných mestách? Nemohli by sa naši najväčší zamestnávatelia snažiť získať svojich budúcich pracovníkov zapojením sa do duálneho vzdelávania? Kto bude u nich pracovať keď všetci odídu? Sme spoluzodpovední za svoju spoločnú budúcnosť. Ak všetko bude lepšie vonku ako doma, aký to bude mať dopad na obchody, služby, zdravotníctvo, kultúru, školstvo? Vážme si, čo naši predkovia a súčasníci vybudovali a spoločne sa snažme, aby sme si to udržali. Nie je tak dávno, čo sa Stropkov stal po dlhých rokoch znovu sídlom okresu. Neznižujme si sami jeho postavenie.
Je tu čas, keď sa rodičia spolu so svojimi deťmi rozhodujú „kam na strednú školu“. Je čas pomôcť sami sebe, svojmu okresu, svojim školám. Je v našich rukách, či prevážia vžité argumenty, že vonku je všetko lepšie, alebo sa presadí spoluzodpovednosť za našu spoločnú budúcnosť.
Ing. Peter Kuľbaga

redakcia | 2. 3. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 91x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou