smahu správy

Začala sa modelárska sezóna

Modelárska sezóna vlastne nikdy nekončí. Len čo sa uskutočnia posledné jesenné súťaže, začína sa príprava na novú sezónu. Modelári okupujú dielne, pilujú, farbia, lepia a chystajú modely na nové lety i plastikové na nové súťaže.

Tradične začína sezóna výročnou členskou schôdzou, ktorá sa v našom Letecko-modelárskom klube uskutočnila 27. januára. Zhodnotili sme prácu i výsledky za rok 2017, aj sme stanovili úlohy a súťažné kalendáre na rok 2018. Hovoríme o súťažných kalendároch, lebo súťažia ako letecká modelári, tak aj plastikoví modelári a obe kategórie majú rozdielne termíny súťaží. V minulom roku sme usporiadali štyri celoslovenské súťaže, – stehlík 2017, 1. ročník Memoriálu Ing. Jána Mydlu, 7. ročník Stropkovskej haly a 4 kolá jesennej ligy 2017. Na všetkých súťažiach sa okrem domácich modelárov zúčastnili aj modelári z Prešova, Košíc, Michaloviec, Sniny, Starej Turej i modelári z Poľska. Musíme s ľútosťou konštatovať, že nastal, veríme len dočasný, ústup zo slávy našich modelárov. Zvíťaziť sa podarilo len Ing. Alexandrovi Emberovi v senioroch a Martinovi Paňkovi u juniorov. Je predpoklad, že nová nastupujúca generácia, poväčšine potomkovia súčasných modelárov – seniorov sa vypracujú na majstrov a znova prinesú slávu stropkovskému modelárstvu. Podobná situácia je aj u plastikových modelárov. Chlapci, ktorí víťazili vo vekovej kategórii juniorov pomaly dospievajú a prejdú už v tomto roku medzi seniorov. Zúčastnili sa celkom 5 celoslovenských súťaží a v každej súťaži sa umiestňovali na popredných miestach. Stropkovskí plastikoví modelári už začínajú získavať na Slovensku dobré meno a aj keď sa modely hodnotia anonymne, rozhodcovia už poznajú vynikajúci rukopis Šimona Šmilňáka, Kristiána Pencáka a donedávna i Matúša Prusáka. Tradične zaujmú aj práce ich učiteľa Mgr. Michala Pajkoša. Ako všetky technické kluby a krúžky zápasíme s nedostatkom mladých nádejných modelárov a tu žiaľ v plnej miere platí vtip že „dnešní mladí dokonale ovládajú počítač, ale vyliezť na strom, alebo zatľcť klinec je pre nich exotika“. A to v modelárstve treba. Buďme však optimisti a veríme že sa nájde dosť mladých adeptov na budúce víťazstvá. Počas dikusie, po jednoznačnom zvolení za staronového predsedu klubu Jaroslava Kochana, padlo mnoho návrhov na usporiadanie ďalších súťaží, prípadne výstavy. O nich sa rozhodlo tak, že ak sa nám bude dariť a podarí sa zabezpečiť dostatok finančných prostriedkov (aj z poukázania 2% z dane) pokúsime sa ich tiež zorganizovať. Rozišli sme sa plní optimizmu a chuti do práce, aby sme v Stropkove nielen udržali modelársku tradíciu, aj ju ďalej rozvíjali. Chceme požiadať aj našich fanúšikov a sympatizantov o pomoc aj poukázaním 2% z dane na účet Letecko-modelársky klub, Občianske združenie Stropkov, Hlavná 48, 091 01 Stropkov, IČO: 36158160 (www.lmkstropkov.sk)
Už prvú možnosť mali v poslednú januárovú nedeľu v súťaži 18. ročníka Stehlík 2018, kde sa za nepriaznivého veterného počasia zišlo niekoľko modelárov z Prešova, Humenného a Stropkova, aby si zmerali sily v kategóriách hádzadlá a vystreľovadlá. Našim sa momentálne veľmi nedarilo a víťazstvá si odniesli Samuel Gašpar z Humenného v hádzadlách (stehlík) a Milan Minárik z Prešova vo vystreľovadlách. Domáce farby zachraňoval Ing. Alexander Ember tretím miestom v hádzadlách. Za najlepšieho súťažiaceho bol vyhlásený junior Jakub Gašpar z Humenného. V súťaži sa už objavili borci najmladšej generácie, Tobiáš a Bienka Gočoví, ktorým prajme a dúfajme že modelársky zápal dlho vydrží.
Plastikových modelárov čaká prvá súťaž už 17. februára v Rimavskej Sobote, kde sa pôjdeme prezentovať s našou celozimnou prácou aj konfrontovať naše modely s ostatnými modelármi Slovenska.
LMK Stropkov

obrazok obrazok obrazok obrazok

redakcia | 23. 2. 2018 | Šport | Odkaz na článok | | 56x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou