smahu správy

A letá, vlastne zimy utekajú, vážení...

obrazokRaz, pred osemdesiatimi rokmi, sa tri dni po Hromniciach u Soóšovcov v Stropkove narodilo dieťa. Všetci vymýšľali pre to dieťa meno, ale nedohodli sa. A tak dostal meno Daniel – „Boh rozsúdil“. Nik ho však nevolal inak ako Daňo. Tak ho pozná aj skoro celý slovenský divadelný svet.

Už ako chlapec popri domácich povinnostiach hral divadlo. Tu z kusa dreva vystrúhal bábku a bolo divadlo bábkové, tu z prútika, s ktorým pásol husi bol meč a on svetovládny rytier. Nikdy zbytočne nepostál, tobôž posedel. Vždy niečo robil, niečo vymýšľal. Keď dorástol, s divadlom neprestal, len ho už nehral on, ale učil hrať deti a ich bábky. A prišli prvé úspechy, prvé ocenenia. Priatelia závideli, „deti môžu a my nie!?“ A tak sa zrodil v Stropkove v roku 1966 divadelný ochotnícky súbor Ondavan. Daňo bol od počiatku pri jeho účinkovaní. Nielen hral, on tvoril – upravoval texty, vymýšľal scénu, robil scénické poznámky a najmä celé to dianie viedol ako režisér. Vymýšľa aj bulletiny, aby sa o nás dozvedel divadelný svet. Potvrdzuje sa, že umenie a kultúra sa rozvíjajú predovšetkým vďaka obetavosti ľudí, ktorí svoj talent neustále rozvíjajú v prospech iných. Vďaka tomu je v Stropkove viacgeneračný divadelný ochotnícky súbor zložený z hercov, ktorí napriek tomu, že sa divadlu venujú popri inej svojej práci, podávajú profesionálne výkony, a čo je najdôležitejšie, prinášajú divákom hodnotné umelecké zážitky. A vždy pri tom bol náš Daňo. Na čele divadelného ochotníckeho súboru Ondavan stojí od jeho vzniku v roku 1966 doteraz, ako režisér, autor textov, dramaturg, scenárista, a v prípade potreby aj ako herec. Za svoju prácu získal niekoľko ocenení. Trojnásobný zápis do knihy cti Združenia divadelných ochotníkov Slovenska, ocenenia Národného osvetového centra v Bratislave, Diplom udelený ministrom kultúry Miroslavom Válekom, dvojnásobné ocenenie medailami mesta Liptovský Mikuláš za rozvoj divadelnej kultúry, ďakovný list mesta Stropkov a mnoho ďalších. Daňo Soóš je aj autorom súčasného erbu mesta Stropkov.
Náš Daňo nikdy len tak naverímboha neposedáva. Či už strúhal bábky, vytváral sochy. Slovom hral sa s nožíkom a dlátom a hlavne s drevom. A keď bol unavený, pracoval miesto rúk hlavou. „Tvoril“ texty, scény či kreslil. Takto to trvá už 80 rokov. Nevyhli sa mu na jeho vek „typické“ a aj „netypické“ choroby a problémy, vždy ich však prekonal a stojí pevne na nohách.
Milý Daňo, už 80 rokov sa dívaš na tento svet. Robíš česť rodu, mestu Stropkov, rozdávaš radosť ľuďom, rodine a priateľom.
Želáme Ti k tomu významnému životnému jubileu hlavne dobrého zdravia, veľa šťastia a tvorivej invencie, dobrej rodinnej pohody a nech Ťa ešte dlho vidíme vzpriameného kráčať s „canisterkou“ na pleci na divadelnú, ale aj na každú životnú skúšku. To z úprimného srdca Ti želajú súčasní i bývali členovia ochotníckeho divadelného súboru Ondavan, kolektív odboru školstva a kultúry MsÚ, priatelia i všetci tí, ktorým si priniesol do života radosť, potešenie i zamyslenie.
Živióóóóó!!! Mnoga ljeta…
DOS ONDAVAN

obrazok obrazok

redakcia | 9. 2. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 315x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou