smahu správy

Deň cudzích jazykov na Gymnáziu Stropkov

obrazokV piatok 8.decembra 2017 sa na našom Gymnáziu uskutočnil Deň cudzích jazykov, ktorý pripravila predmetová komisia cudzích jazykov a ktorého hlavným cieľom bolo priblížiť študentom rôzne krajiny, ich jazyk a kultúru. Tento deň prebieha na škole už niekoľko rokov a myslím si, že študenti si ho veľmi obľúbili.

Tento rok sme mali 7 rozličných stanovíšť, ktoré sa niesli v duchu Vianoc. Snažili sa nám študentom priblížiť ako vyzerajú tieto sviatky v daných krajinách. Aké majú zvyky, tradície a aké sú ich tradičné, vianočné jedlá.
Na prvom stanovišti nám študenti pod vedením pani profesorky Mgr. Ingrid Zakovičovej, ktorá bola „režisérkou“ celého Dňa jazykov, porozprávali o Vianociach v krajinách Britského spoločenstva národov – Commonwealthu, ale hlavne nám ukázali ako sa oslavujú Vianoce v Británii. Najzábavnejšou časťou však bolo vyrábanie tzv. Christmas crackers, ktoré sa podľa tradície dávajú každému pri štedrovečernom stole. Sú to papierové rúrky v tvare salónky, ktoré puknú ako petarda. Trhajú sa po vianočnej večeri a to tak, že každý chytí za jeden koniec a ťahá. Z vnútra vypadne hádanka, alebo nejaký vtip, ktoré sa následne prečítajú. Toto sme si mali všetci možnosť vyrobiť a vyskúšať. Bolo to veľmi príjemné a zábavné oživenie.
Na ďalšom stanovišti sme sa vďaka pani profesorke RNDr. Ľudmile Reiterovej a jej žiakov oboznámili s Vietnamom. Myslím si, že mnoho študentov túto krajinu veľmi nepozná a je to pre nás veľká neznáma, čiže sme sa dozvedeli kopu zaujímavostí. Aj to bola pre nás pripravená zábavná aktivita. Našou úlohou bolo premiestniť kešu oriešky z jednej misky do druhej, ale za pomoci paličiek. Táto úloha bola pre viacerých trošku náročnejšia, ale o to zábavnejšia a určite sa pobavili aj tí, ktorí nemali možnosť si to vyskúšať.
Nemenej zaujímavé stanovište bolo s pre nás donedávna neznámym umelým jazykom esperantom. Hoci na tomto stanovišti nebola žiadna aktivita venovaná Vianociam, naša pozornosť neochabla, pretože sme boli uvedení do histórie tohto jazyka a dozvedeli sme sa viac o tom ako vznikali viaceré umelé jazyky. V závere nás pán riaditeľ Ing. Slavomír Cichý zasvätil do základných princípov gramatiky esperanta a naučili sme sa zopár slovíčok v tomto zaujímavom jazyku.
Ďalšou krajinou, s ktorou sme sa mohli viac zoznámiť bolo Dánsko. Tu nás privítala pani profesorka PhDr. Tatiana Belovežčíková. Naši starší spolužiaci nám porozprávali ako tam prebiehajú Vianoce, aké sú ich zvyky a tradície. Najzaujímavejším bolo tancovanie celej rodiny okolo stromčeka na vianočné koledy a zoznámili sme sa so škriatkom Nisse. Taktiež sme sa naučili zopár dánskych slovíčok. Veľkým prekvapením pre nás bola malá ochutnávka dánskych, tradičných, vianočných jedál, ktoré si pre nás pripravili samotní študenti. Na záver sme si všetci spoločne zaspievali dánsku verziu Tichej noci, ktorá nás všetkých naladila do vianočnej atmosféry.
Piatou zastávkou bolo Rusko. Opäť sme sa tu dozvedeli, a to od žiakov pani profesorky Mgr. Jany Kasardovej, veľa skvelých informácií. Hlavne o ich jedlách, ktoré zvyknú jesť počas štedrej večere, ktorú však oni majú neskôr, keďže sa riadia juliánskym kalendárom. Najzábavnejšie však boli aktivity. Niektorí z nás si mohli vyskúšať napísať slová Vianoce a Nový rok podľa ruskej azbuky. Iní skladali obrázky z puzzle, ktoré predstavovali najznámejšie ruské pamiatky. Ostatní si mohli vystrihnúť a vyfarbiť vlastnú matriošku.
Predposlednou krajinou, o ktorej sme sa mohli niečo nové dozvedieť bolo Nemecko, ktoré zastupoval pán profesor Mgr. Róbert Hecko so svojím tímom. Tu nám porozprávali ako sa trávi vianočný čas v nemecky hovoriacich krajinách. Ako oni prežívajú adventné obdobie, aké koledy si spievajú a čo nesmie chýbať na ich štedrovečernom stole. Ako aktivitu si pre nás pripravili skladačku. Našou úlohou bolo poskladať správne písmena, aby nám vzniklo slovo, samozrejme nemecké, ktoré súviselo s Vianocami. Keďže my sme dávali pozor počas prednášky, kde boli tieto slová spomenuté, tak pre nás táto skladačka nebola náročná.
Nakoniec sme sa zastavili v Poľsku. Privítala nás pani profesorka Mgr. Renáta Madzinová. Zopár študentiek nám povedalo čo-to o ich vianočných zvykoch – ako oslavujú Vianoce, aké jedlá patria k ich tradičným, a aké sú ich tradície. Ďalej si pre nás pripravili zopár slovenských slov, ktoré nám preložili do poľštiny, aby nám ukázali aký zábavný jazyk to občas je. Neskôr si nás aj z týchto slovíčok vyskúšali. Na záver sme sa všetci spoločne naučili poľskú koledu, ktorú sme si nakoniec všetci študenti aj učitelia zaspievali v telocvični.
Za každú úspešne zvládnutú aktivitu každá trieda dostala jeden kúsok puzzle, ktoré sme si nakoniec poskladali a vznikol nám krásny obrázok vianočného stromčeka so želaním Veselých Vianoc vo všetkých spomínaných jazykoch. V priebehu celej akcie sme mali na každom stanovišti urobiť pár záberov a poslať ich do udalosti na facebooku, kde si ich mohli pozrieť mnohí ľudia. Podľa počtu „lajkov“ sa aj im náš Deň cudzích jazykov páčil.
Myslím si, že tento deň mal veľký úspech, všetci študenti sa skvelo zabavili a okrem toho si odniesli aj veľa nových vedomostí, čo bolo aj hlavným cieľom. Dúfam, že táto tradícia sa bude na našom gymnáziu zachovávať ešte dlhé roky, pretože študentov tento deň veľmi baví.
Stella Rusinová, III.B, Gymnázium v Stropkove
Foto: Ing. Andrej Belovežčík, PhD.

obrazok obrazok obrazok obrazok

redakcia | 27. 12. 2017 | Školy a ich aktivity | Odkaz na článok | | 354x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou