smahu správy

MICHAL BOSÁK

obrazokMichal Bosák sa narodil 10.12.1869 v obci Okrúhle (dnes okres Svidník, vtedy okres Stropkov 1777 – 1960). Bol obyčajným chlapcom na vtedajšom vidieku. Školu navštevoval v neďalekej obci Radoma. Ako 16-ročný (v roku 1886) sa vydal do Ameriky s jedným dolárom vo vrecku, ktorý mu vraj zlodeji v New Yorku ukradli.

Pracoval na breke (zariadenie na preberanie a triedenia uhlia), bol baníkom a neskôr pracoval ako zmenár pri stavbe novej železnice. Jeho novým zamestnaním vo Freelande bolo u obchodníka s pivom. Pri vykonávaní tejto práce stretol Zuzanu Hudákovú, ktorá sa v roku 1891 stala jeho manželkou. V roku 1893 začal sám podnikať s malým barom, krčmou. Už v roku 1897 sa z malej krčmy stal veľkoobchod s liehovinami a zároveň si otvoril svoju súkromnú banku MICHAL BOSAK PRIVATE BANK v Olyphante. Keďže mal veľký vplyv na svojich krajanov, samotné americké banky ho požiadali o spoluprácu. Dostal miesto aj v správnej rade. Takto sa mu pomaly otvárala cesta do nového sveta.
Po dlhej a náročnej ceste spoznávania amerického bankovníctva, sa Michal Bosák stal prezidentom FIRST NATIONAL BANK. Táto banka dostala povolenie na vydávanie dolárov. Jeho podpis sa tak dostal na desaťdolárovú bankovku, ktorá bola vydaná 25.6.1907.
Po presťahovaní do Scrantonu v štáte Pensylvánia mal už Bosák veľkú prax. V neďalekom meste Wilkes-Barre založil v roku 1912 štátnu banku SLAVONIC DEPOSIT BANK výlučne so Slovákmi. Stotisícový základ v roku 1912 prerástol v roku 1915 do milióna. V Scrantone ako 46-ročný v roku 1915 založil svoju banku BOSAK STATE BANK. Jeho kariéra naberala obrátky, no neminuli ho ani roky neúspechu a úpadku. Jeho posledným verejným činom bola účasť na audiencii u prezidenta Franklina D. Roosevelta 3.2.1937. Smutnou udalosťou bol čoskoro poznamenaný 18.2.1937. Michal Bosák vo veku 67 rokov zomrel v čakárni zubného lekára v Scrantone. Pochovaný je na cintoríne sv. Kataríny v Moscow v štáte Pensylvánia.
Stropkovský rímskokatolícky kostol po prvej svetovej vojne
Počas svojho života vstúpil v roku 1893 do Spolku Jána Krstiteľa a spolupracoval so Slovenskou ligou v Amerike. Jeho druhý významný podpis sa nachádza na Pittsburskej dohode, ktorá bola vydaná v roku 1918. Keď Michal Bosák cestoval v roku 1920 na Slovensko, zastavil sa aj v Ríme, kde ho pápež Benedikt XV. prijal na osobnej audiencii.
V Okrúhlom po príchode na Slovensko dal na mieste krčmy postaviť školu s podmienkou, že v Okrúhlom nebude viacej krčma. Dal opraviť aj rímsko-katolícky kostol v Prešove. V Prešove zanechal ešte jednu pamiatku a to filiálku (1 z 12) Americko-slovenskej banky, ktorá mala sídlo v Bratislave a vznikla v roku 1920.
Práve počas svojej prvej cesty do rodného kraja sa zapísal aj do dejín Stropkova. Rímskokatolícky kostol bol v tom čase po 1. svetovej vojne natoľko poškodený, že mu hrozila úplná skaza. Strechu tvorili iba poskladané dosky, cez ktoré pretekal dážď, ničiaci všetko čo zostalo vo vnútri. Keď Michal Bosák navštívil Stropkov, miestny farár (František Inzinger 1913 – 1936) ho požiadal o pomoc. Bosák svoj sľub dodržal a o rok nato sa už kostol pýšil novou strechou a renovovanou vežou. Na obnovu vojnou zničeného kostola v Stropkove prispel sumou 474 000 korún.
Michal Bosák bol veľmi štedrý človek. Keď sa ľudia dostali do biedy, bez váhania im pomohol. V roku 1920 prišiel Bosák na Slovensko a v tomto roku navštívil aj Stropkov. Na základe žiadosti farára Františka Inzigera a tamojších farníkov zrealizoval medzi americkými Zemplínčanmi pochádzajúcimi zo Stropkova zbierku, ktorou mal byť kostol opravený. Malo ísť o takmer celkovú rekonštrukciu. Oprava bola nevyhnutá. Bosák osobne ručil, že zbierka vynesie niekoľko stotisíc korún a bezodkladne po tomto vyhlásení sa začalo s opravou, pričom Bosák dal na začatie opravy značnú sumu. Po návrate do Ameriky vyhlásil zbierku, ktorá nepokryla všetky výdavky a tak Bosák celý zvyšok doplatil. Kostol v Stropkove sa tak pýšil novou strechou a renovovanou vežou. Farár Mitra z Radomy v roku 1929 povedal, že dal opraviť kostol v Stropkove, na ktorý venoval 474 000 korún. Tvrdil, že v tejto celkovej sume je len malá čiastka zo zbierky v Amerike a všetko ostatné doplatil práve Michal Bosák.
Jeho posledná návšteva na Slovensku bola v roku 1925. Bol znepokojený politickou situáciou na Slovensku a preto sa sem už nechcel vrátiť.
Zdroje:
BOSÁK, Martin – BOSÁK, Rudolf: Michal Bosák – Americký bankár zo Šariša. Prešov: Spoločnosť Michala Bosáka v Prešove. Druhé rozšírené vydanie, 2001, ISBN 80–968607–9–8, 205 s.
http://www.rkfustropkov.sk/…arnosti.html
Mestský úrad v Stropkove – Mgr. Ľuboslav Šmajda

obrazok

redakcia | 15. 12. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 273x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou