smahu správy

Stropkovskými cintorínmi sa môžete prejsť aj virtuálne

Pomôže digitálna mapa, svojim blízkym zapálite sviečku aj online

Mesto Stropkov zavádza v tomto roku na cintorínoch zaujímavú novinku. V rámci digitalizácie pietnych miest boli v uplynulom období všetky jestvujúce hroby zamerané, nasnímané a následne zahrnuté do podrobných máp troch tunajších cintorínov – starého, nového a pri Dome nádeje. Všetky podrobné údaje o 3150 miestach sú od minulého týždňa dostupné na stránke www.stropkov.cintoriny.sk.

Inšpiráciou pre tento krok sa stali podnety od občanov, kedy si síce pri návšteve cintorína vybavia v pamäti príbuzného alebo známeho, radi by si uctili jeho pamiatku, ale nájsť hrob najmä na väčšom cintoríne je bez pomoci a rady iných niekedy skoro nemožné. Keďže takáto informácia sa už dnes dá pohodlne a rýchlo nájsť aj z domu cez internet návštevou virtuálneho cintorína, radnica sa rozhodla túto službu ponúknuť aj v Stropkove.
Čoskoro taktiež pribudnú prehľadné mapy jednotlivých cintorínov osadené pri ich vstupoch. Na portáli môžu záujemcovia nájsť zosnulých podľa mena a priezviska, prípadne čísla hrobu, pozrieť si polohu hrobov na digitálnej mape cintorína, takisto fotografie náhrobkov. K dispozícii sú údaje o dátumoch narodení, úmrtí a pochovaní zomrelých, údaje o ich menách a priezviskách, prípadne o platbách a uzavretých zmluvách. Portál je okrem slovenčiny plnohodnotne lokalizovaný aj do češtiny, angličtiny, nemčiny a maďarčiny.
Okrem toho majú návštevníci portálu možnosť využiť aj ďalšiu originálnu službu. Na virtuálnom cintoríne môžu položiť na 24 hodín veniec, kyticu a zapáliť sviečku alebo kahan s možnosťou zanechať pri každom hrobe krátky odkaz s menom, textom a dátumom návštevy. To, že takáto forma spomienky má svoje opodstatnenie a nie je samoúčelná dokazujú desaťtisíce položených kytíc a zapálených sviečok v rámci cintorínov na celom Slovensku.
Projekt virtuálneho cintorína je ďalšou zo služieb, ktoré mesto v tomto roku zavádza pre návštevníkov pietnych miest. Aktuálne je ukončená rozsiahla rekonštrukcia nového cintorína za takmer 153 tisíc eur, mesto má za sebou aj druhú etapu komplexnej obnovy cintorína z I. svetovej vojny, ktorú realizuje aj s podporou Ministerstva vnútra a jednou z tohtoročných noviniek v Stropkove je aj nový sviečkomat umiestnený pri Dome nádeje.
-msú-

redakcia | 3. 11. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 368x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou