smahu správy

Do práce na bicykli pozná svojich víťazov

Do práce na bicykli je národná kampaň, ktorej hlavným cieľom je podporiť rozvoj nemotorovej, predovšetkým cyklistickej dopravy v mestách. Vyhlasovateľom súťaže je Národný cyklokoordinátor Peter Klučka, Ministerstvo dopravy a výstavby SR. „Jedným zo základných motívov tohtoročnej kampane je motivácia zamestnávateľov pre vytváranie vhodných podmienok pre zamestnancov, ktorí dochádzajú do práce na bicykli a pomáhajú tak spoluvytvárať kvalitnejší život v našich mestách. Samozrejmosť, akou sú cyklostojany, sprchy, prezliekárne by mali byť štandardnou súčasťou každej slušnej firmy a verejnej inštitúcie. Prípadná ďalšia motivácia zo sociálneho fondu pre tých, ktorí sa rozhodnú nechať auto doma bude nepochybne vítaná a ocenená všetkými priaznivcami dvoch kolies,“ uviedol Peter Klučka, národný cyklokoordinátor.
Po úspešných troch ročníkoch prišil aj ten štvrtý. Kampane na podporu cyklistickej dopravy prebiehali vo viacerých mestách, nechýbalo medzi nimi ani mesto Stropkov. Na účasť v súťaži stačilo registrovať samosprávu, následne jednotlivé tímy a členov, do práce od 1. do 31. mája 2017 dochádzať bicyklom a zapisovať výsledky do registračného systému na webovej stránke www.dopracenabicykli.eu.
V Stropkove kampaň oslovila štyri tímy – štvorčlenné družstvá Bike Team Tesco a Štochmalovci a dvojčlenné družstvá Liberta a K+K team.
Na lokálnej úrovni sa vyhodnocovali tri kategórie. Svoje ocenenia si súťažiaci prevzali začiatkom októbra na pôde mestského úradu.
V prvej, boli súťažiaci hodnotení na základe celkového počtu najazdených kilometrov na bicykli od 1. do 31. mája 2017. Najlepším tímom, ktorého členovia najazdili najvyšší počet kilometrov do práce a z práce je Bike Team Tesco so 190,35 km. Najlepším jednotlivcom s najvyšším počtom jázd sa stal Tomáš Hnaťuk z tímu Štochmalovci, ktorému sa podarilo najazdiť 82,71km.
V druhej súťažnej kategórii budú súťažiaci hodnotení na základe celkového počtu jázd absolvovaných v spomínanom termíne. Najlepší tím, ktorého členovia spolu najazdili najväčší počet jázd bolo cyklodružstvo Štochmalovci s počtom 108, jednotlivec s najvyšším počtom jázd je člen Bike Team Tesco Peter Gundzík s počtom 46.
Treťou kategóriou je tzv. Bonusová kategória. V rámci nej bol spomedzi všetkých súťažiacich vyžrebovaný jeden, ktorí absolvovali aspoň 2/3 ciest do práce a z práce na bicykli v monitorovanom období, alebo počas súťaže najazdili minimálne 500 kilometrov na bicykli. Víťazom tejto kategórie sa stal Peter Kopolovec z K+K Team-u.
Počas kampane v slovenských mestách sa zistilo, že keď určitá časť obyvateľov začala častejšie používať bicykel, zároveň tým vzrástla aj priemerná rýchlosť osobných automobilov. Zvýšením podielu cyklistickej dopravy pribudlo na uliciach viac voľného miesta, a v konečnom dôsledku to ocenili všetci užívatelia verejného priestoru, vrátane motoristov.
Podrobné štatistiky týkajúce sa našich stropkovských tímov nájdete v priložených tabuľkách.
-r-

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok

redakcia | 27. 10. 2017 | Šport | Odkaz na článok | | 102x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou