smahu správy

Stropkovčania Jozef Šimko a Kamil Bodnár sú medzi hlavnými signatármi hromadnej pripomienky pre ministerstvo spravodlivosti

Ministerstvo spravodlivosti pripravilo rozsiahlu novelu infozákona. predložilo do pripomienkového konania. Návrh s vyše 70 novelizačnými bodmi je v pripomienkovom čítaní a vychádza z návrhu novely, ktorú sa nepodarilo presadiť predchádzajúcemu ministrovi Tomášovi Borecovi. Na terajšom znení pracovali zástupcovia všetkých dotknutých subjektov. Podľa súčasnej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej všetci vedia, že súčasné znenie infozákona je potrebné novelizovať a v tejto oblasti ho čakajú ešte dlhé hodiny rokovania. Novela určite nezníži prístup k informáciám, práve naopak.

Na ministerstvo spravodlivosti v súčasnosti smeruje hromadná pripomienka k návrhu novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Okrem rôznych novinárov, advokátov, riaditeľov neziskových organizácii, poslancov samospráv aj NR SR, občianskych aktivistov a analytikov z celého Slovenska, sa medzi hlavnými signatármi hromadnej pripomienky nachádzajú aj dvaja Stropkovčania, politológovia, poslanec mestského zastupiteľstva v Stropkove Jozef Šimko a asistent podpredsedníčky NR SR Kamil Bodnár.
„Hromadná pripomienka je nástrojom, ako môže odborná verejnosť, ale aj radoví občania ovplyvniť pripravovaný zákon, ak v ňom vidia nejaké nedostatky. Ak pripomienku podá aspoň 500 fyzických alebo právnických osôb, musí predkladateľ zákona uskutočniť so zástupcom verejnosti rozporové konanie a z toho vyplývajú ďalšie náležitosti,“ uviedol v rozhovore Jozef Šimko.
Zmeny v hromadnej pripomienke od spomínanej dvojice majú zlepšiť prístup a možnosť kontroly viacerých subjektov. „Ak by som to mal veľmi zjednodušiť, ide o lepšiu kontrolu VÚC, miest, obcí a štátnych orgánov zo strany občanov a tretieho sektora. Chceme, aby obyčajní ľudia vedeli ako politici hospodária s ich financiami, o čom medzi sebou rokujú, aké zmluvy podpisujú, aké faktúry prichádzajú a podobne. A nie len vedeli, ale mali k týmto informáciám oveľa jednoduchší prístup ako doteraz. Ide o kontrolu politikov a tých, ktorí narábajú s peniazmi a mocou od občanov. Bez ohľadu na to, či ide o tých „malých“ miestnych a regionálnych politikov, ktorých ľudia poznajú často aj osobne zo svojho okolia alebo o tých „veľkých“ politikov, ktorých poznajú len z televíznych novín.“
Navrhovaná zmena má priniesť lepšiu kontrolu smerom od občanov, ako aj pre VÚC, čím sa dotkne aj samotného Stropkova a okresu. „Ak sa to podarí, tak určite áno. Je dôležité, aby ľudia vedeli, že svojich miestnych a regionálnych politikov môžu vo veľkej miere kontrolovať a politici zas, aby vedeli, že ich rozhodnutia a činy sú dohľadateľné a zverejniteľné,“ uviedol mladý poslanec.
-r-

redakcia | 20. 10. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 296x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou